Coraz częściej mówi się o konieczności wykorzystywania energii odnawialnej zamiast najbardziej popularnych źródeł ciepła, jakimi są między innymi węgiel kamienny, ropa naftowa i gaz ziemny, ponieważ złoża tych surowców za kilkadziesiąt lat ulegną wyczerpaniu. Ich wykorzystanie wiąże się dodatkowo z zanieczyszczeniami atmosfery. Energię odnawialną należy jednak stosować nie tylko ze względu na ekologię, ale także na ekonomię.
Koszty początkowe związane z wykorzystaniem energii odnawialnej są duże, co zazwyczaj zniechęca osoby, które są zainteresowane tego typu rozwiązaniami. Zastosowanie energii odnawialnej zamiast tradycyjnego systemu ogrzewania mieszkania z perspektywy kilkudziesięciu lat jest jednak o wiele bardziej opłacalne. Jednym z rodzajów energii odnawialnej jest energia Słońca związana z jego aktywnością. Można ją pozyskiwać poprzez kolektory słoneczne, a także pasywne systemy ogrzewania mieszkań i fotoogniwa. Poza tym istnieją także pompy ciepła, które pozwalają na przetwarzanie zarówno energii słońca, jak i wody. Niemniej jednak wykorzystując energię słoneczną należy pamiętać o tym, że na efektywność takiego systemu ogrzewania mają w dużej mierze warunki klimatyczne, czyli zachmurzenie oraz położenie związane z kątem padania promieni słonecznych. Bardzo duże znaczenie ma także stopień zanieczyszczenia atmosfery. Ogrzewanie bierne polega na bezpośrednim wykorzystaniu energii słonecznej. Wykorzystuje się je do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody w pojemnikach. Poza tym zapewnia ono także termo obieg wewnątrz domu. Nie dostarcza jednak energii potrzebnej na napęd pomp i działanie wentylatorów. Kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną, z której można korzystać sezonowo lub przez cały rok.
Energia biomasy
Innym rodzajem energii odnawialnej jest energia biomasy, która polega na wykorzystaniu odpadów produkcyjnych pochodzenia organicznego. Niemniej jednak energia pochodząca z biomasy jest niższa od energii z węgla aż dwukrotnie. Pompy cieplne są oparte na działaniu podobnym do działania lodówek, niemniej jednak w pompie otoczenie ochładza, a wnętrze jest ogrzane. Prąd elektryczny jest potrzebny pompie cieplnej jedynie do pozyskania ciepła z otoczenia. Obieg pierwotny jest tworzony przez ciepło, które pochodzi z ziemi, powietrza i wody. Z kolei obieg wtórny jest podgrzewaną wodą w instalacji grzewczej.
Korzystanie z energii odnawialnej, zamiast z tradycyjnych sposobów ogrzewania mieszkania obecnie jest wolnym wyborem, ale już niedługo może stać się koniecznością.