Zaprawa murarska w piance. Wady i zalety

Zaprawa murarska w piance. Wady i zalety

Zaprawa murarska w piance jest innowacyjnym rozwiązaniem pozwalającą na murowanie ścian z pustaków. Podstawowe elementy systemu to specjalne pustaki o właściwie szlifowanej powierzchni oraz poliuretanowa zaprawa w piance. Znajduje się w puszce pod ciśnieniem. Do jej nakładania służy pistolet. Zaprawa jet dostarczana z pustakami, a ilość jest dostosowana do zużycia. Pakuje się ją w pojemniki o pojemności 750 ml, charakteryzujące się dużą poręcznością. Przed użyciem należy ją wstrząsnąć i gotowe. Jest bardzo łatwa w użyciu i wydajna. Można ją wykorzystać zarówno do wzniesienia ścian nośnych, jak i osłonowych czy działowych. Pianka umożliwia wykonywanie prac murarskich w temperaturze do -5 stopni Celsjusza, zatem prace można wykonywać również zimą. Murowanie za jej pomocą jest znacznie mniej czasochłonne. Zaprawa jest precyzyjnie dozowana. Nie ma konieczności jej rozrabiania i użycia dodatkowych narzędzi. Prace postępują znacznie szybciej. Specjalny pistolet do dozowania pianki umożliwia precyzyjne naniesienie dwóch równoległych pasków zaprawy o szerokości trzech cm na warstwę pustaków. W przypadku ścian o mniejszych grubościach wynoszących około 8 lub 11,5 cm na środku nanosi się tylko jeden pasek zaprawy. Ściana spełnia wszelkie wymogi wytrzymałościowe i może być obciążana po kilku godzinach od zakończenia murarskich prac.

Zaprawa w postaci pianki jest nowym produktem na rynku materiałów budowlanych, ale mimo to zyskała już mnóstwo zwolenników. Ułatwia prace murarzom. Jest sposobem na przyspieszenie prac budowlanych. Poliuretanowa zaprawa murarska jego produktem gotowym do użycia, wykorzystywanym do murowania ścian z pustaków poryzowanych zewnętrznych (jednowarstwowych, dwuwarstwowych i trójwarstwowych) i wewnętrznych. Należy zastosować pustaki szlifowane o gładkiej poziomej powierzchni i charakteryzujące się dużą dokładnością wymiarową. Pustaki ceramiczne tego typu są droższe niż ich odpowiedniki, niemniej zaprawa murarska w piance jest dołączona do zestawu bezpłatnie. Ściany z pustaków ceramicznych i pianki poliuretanowej zapewniają bardzo dobrą izolacyjność cieplną, dzięki temu, że wyeliminowano ryzyko tworzenia się mostków termicznych w spoinach.



Zaprawa murarska w piance nie wymaga przygotowania. Prace murarskie odbywają się sprawnie i bez konieczności rozrabiania piasku, wody i cementu czy stosowania betoniarki, taczek i wiader. Zastosowanie zaprawy murarskiej w piance pozwala na zachowanie czystości prac murarskich. Efekt końcowy jest estetyczny. System pozwala na wykonanie równych i jednorodnych ścian, które wystarczy tylko pokryć tynkiem. Aby mur był równy, pierwsza warstwa pustaków ceramicznych powinna być ułożona na idealnie poziomej warstwie wyrównującej. Wszelkie odchylenia nie mogą być bowiem zniwelowane przez murarza. Warstwa wyrównująca ma grubość minimum 10 mm i jest wykonywana ze specjalnej zaprawy murarskiej. Uzyskanie idealnie poziomej płaszczyzny jest możliwe dzięki laserowemu niwelatorowi i łatom. Warto wykorzystać stojaki do poziomowania pierwszej warstwy. W celu wyrównania podłoża i ściągnięcia nadmiaru zaprawy murarskiej przydatna okaże się aluminiowa listwa, której długość nie powinna być mniejsza niż dwa metry.

Zaletą zaprawy w piance jest łatwość transportu i przechowywania. Do wymurowania średniej wielkości domu jednorodzinnego o powierzchni około 140 metrów kwadratowych wystarcza szacunkowo pięćdziesiąt puszek zaprawy. Można je bez problemu zmieścić w bagażniku samochodu osobowego. Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnej zaprawy murarskiej nie trzeba przerywać prac murarskich, gdy nadejdą chłodne dni. Pianka zawiera niewielkie ilości wody i bardzo szybko utwardza się pod wpływem wilgoci. Uzyskuje całkowitą wytrzymałość po dwóch dobach Okres wiązania standardowej zaprawy cementowej trwa natomiast co najmniej 28 dni. Otynkowanie ściany z pustaków ceramicznych i zaprawy w piance można rozpocząć już po 48 godzinach od wymurowania. Brak potrzeby stosowania przerw technologicznych bardzo przyspiesza budowę domu.

Pierwszy rząd pustaków poryzowanych jest ustawiany bezpośrednio na warstwie wyrównawczej. Kolejne elementy są układane wzdłuż sznurka murarskiego. Ich położenie wyrównuje się za pomocą gumowego młotka i poziomicy. Pustaki szlifowane posiadają boki wyprofilowane na wpust i wypust. Nie wymagają przygotowywania spoin pionowych. Jeden element stawia się bezpośrednio obok drugiego. Kolejne warstwy są murowane z zastosowaniem zaprawy murarskiej w piance. Zanim zostanie nałożona zaprawa, powierzchnia pustaków musi być dobrze oczyszczona i zwilżona wodą. Wtedy zaprawa będzie lepiej przylegała do podłoża. Jeżeli prace murarskie są przeprowadzane w temperaturze poniżej zera, należy je dokładnie oczyścić za pomocą szczotki lub dużego pędzla. Na wyrównane rzędy pustaków są nanoszone dwa równoległe do siebie pasy zaprawy. Powinny znajdować się w odległości 5 cm od krawędzi elementów.

Podczas murowania przegród o mniejszej grubości, należy nanieść jeden pas zaprawy. Elementy układa się na piance nie później niż po dziesięciu minutach od jej rozprowadzenia. Jeżeli nie zostaną ułożone po upływie tego czasu, należy usunąć zaprawę i nanieść nowy pasek pianki. Raz ułożony i wyrównany pustak nie może być podnoszony ani przesuwany. Jeżeli zajdzie taka konieczność, należy usunąć piankę i nałożyć ponownie. Aby prawidłowo wykonać narożniki ścian, należy zastosować pustaki uzupełniające. Łączenie ścian nośnych i działowych na kotwy wykonane ze stali nierdzewnej odbywa się także z użyciem zaprawy w piance. Miejsce jej osadzenia trzeba spiłować diamentowym pilnikiem, żeby nie doszło do zwiększenia grubości spoiny. Po przeszlifowaniu powierzchnia pustaka musi być oczyszczona z pyłu. Później nanosi się na nią pasek zaprawy murarskiej i osadza kotwę.