Zacieki na suficie. Jak je usunąć?

Zacieki na suficie. Jak je usunąć?

Sufit jest mniej podatny na zabrudzenia niż ściany, ale gdy już się pojawią są bardzo widoczne. Sufit zwykle jest pokrywany farbą w jasnym kolorze. Zacieki i plamy na suficie nie zawsze można ukryć pod warstwą emulsji. W takiej sytuacji warto zastosować jeden z poniższych sposobów, aby przywrócić mu estetyczny wygląd.

W przypadku, gdy zabrudzenia i zacieki wynikają z pojawienia się pleśni lub innych grzybów należy skuć tynk. Pozostałe zabrudzenia można usunąć mechanicznie ze ściany. Fragment z widocznymi zaciekami wystarczy przetrzeć stalową szczotką, albo gruboziarnistym papierem ściernym.

Kolejnym krokiem jest usunięcie pyłu i zagruntowanie oczyszczonego miejsca. W przypadku powstania dużego ubytku pojawia się konieczność wyrównania sufitu masą szpachlową. Po wyschnięciu zaprawy trzeba dokładnie wyrównać powierzchnię drobnym papierem ściernym.

Oczyszczony sufit należy pomalować specjalną farbą o wysokiej odporności na zabrudzenia. Preparat głęboko wnika w podłoże tworząc elastyczną powłokę, która izoluje nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Farby tego typu bardzo dobrze wzmacniają podłoże i zabezpieczają je przed pleśnią i grzybami. Dokładne rozpoznanie podłoża nie jest konieczne, ze względu na to, że farby przeznaczone do plam i wykwitów są uniwersalne. Można pokryć nimi beton, a także tynki gipsowe bądź cementowo-wapienne, jak również płyty gipsowo-kartonowe, drewno, tapety i farby klejowe.Preparaty, o których mowa zapewniają bardzo estetyczny efekt matowej powłoki. Charakteryzują się bardzo dużym stopniem krycia. Można je łatwo pomalować dowolną farbą emulsyjną. Izolacyjna farba akrylowa jest polecana do zamalowania plam spowodowanych zaciekami wodnymi, sadzą, nikotyną, olejem lub innym tłuszczem. Tworzy warstwę zabezpieczającą przed zagrzybieniem oraz można ją stosować jako farbę podkładową, bo izoluje podłoże i wzmacnia je.

Do drewna warto użyć specjalnej wodnej farby izolacyjnej. Zapobiega powstawaniu zacieków wodnych i przebarwień z nikotyny. Preparat, choć dedykowany zabezpieczonym i surowym elementom drewnianym, może być z powodzeniem stosowany także do malowania sufitów pokrytych tynkiem bądź płytami gipsowo-kartonowymi. Innym preparatem jest matowa farba alkidowa służąca do izolowania przebarwień i podłoża uszkodzonego przez wilgoć.