Płyty OSB mogą posłużyć do wykończenia poddasza. Służą jako materiał konstrukcyjny do ścian działowych. Płyty mogą być też wykorzystane na ścianach zewnętrznych – służą za materiał izolacyjny.
Płyty drewnopochodne charakteryzują się gładką powierzchnią, co sprawia, że dalsze prace wykończeniowe przebiegają znacznie sprawniej. Jest to istotna kwestia przede wszystkim, jeśli chodzi o prace wykończeniowe poddaszy. Także okna dachowe mogą zostać obudowane omawianym materiałem. Płyty OSB wykorzystuje się do ścian działowych, ale również do podbitek oraz podkładów pod podłogi. Drewnopochodną płytę można znakomicie wykorzystać nawet po jej pocięciu. Doskonale sprawdza się również na naprawdę małych płaszczyznach. Jest to materiał łatwo poddający się obróbce. Na dodatek nie jest materiałem łatwopalnym.
Płyta OSB jako materiał, do którego produkcji wykorzystuje się drewno zachowuje wiele jego właściwości. Izolacja termiczna i akustyczną są na podobnym poziomie, co w przypadku drewna litego. Izolacja termiczna jest bardzo dobra. Z tego względu warto zastanowić się nad zastosowaniem płyty w charakterze wypełnienia ściany zewnętrznej. Jest materiałem znacznie cieńszym od cegły, a równocześnie o zdecydowanie wyższej izolacyjności. W porównaniu z cegłami jest też materiałem tańszym. Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną, płycie OSB nie można nic zarzucić. Doskonale spełnia swoją rolę chroniąc domowników przed niepożądanymi hałasami. Planowanie w każdej dziedzinie ma ogromną wartość. Dzięki temu można uniknąć wielu kłopotów, a także wszystko lepiej wykonać. Dlatego o użyciu płyt OSB najlepiej pomyśleć właśnie na etapie planowania.
Płyty OSB jako poszycie dachowe sprawią, że nakłady finansowe potrzebne przeznaczane corocznie na ogrzewanie podczas zimowych miesięcy zdecydowanie zmaleją.
Żadnego problemu nie sprawiają narożniki ścian. Także miejsca, które nie są zakończone pod idealnym kątem nie sprawiają problemu. Drewnopochodne płyty dają się przycinać w dowolny sposób. Wszelkie prace wykończeniowe przebiegają w sprawny sposób. Materiały takie jak tradycyjny gips wymagają wyrównywania, a w przypadku płyt gipsowo-kartonowych konieczne może być szlifowanie. Gładka powierzchnia OSB zmniejsza pracochłonność wykańczania ścian poddasza. Na powierzchni płyt drewnopochodnych można zastosować lakiery i bejce poliuretanowe i uretanowe. W celu zabezpieczenia powierzchni można wykorzystać nawet dekoracyjne oleje do drewna. Ponadto bez problemu wykonamy pokrycie płytkami ceramicznymi i imitującymi kamień. Jeśli użyjemy odpowiednio dobranego podkładu, możemy sięgnąć też po dekoracyjne lakiery i emalie akrylowe.
Trudno dopatrywać się wad tego materiału. Wiele zalet przemawia wyłącznie na jego korzyść. Posiadają parametry zapewniające odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Wykazują dużą odporność na ogień. Są wytrzymałe i można je pokrywać różnymi metodami.