Wybór profilu okiennego. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybór profilu okiennego. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Profil okienny jest ramą, w której osadza się szybę. Może być wykonany z tworzywa sztucznego, drewna i aluminium. Plastikowe profile charakteryzują się wielokomorową budową oraz są wzmocnione elementami stalowymi. Mogą posiadać termoizolacyjne wypełnienie. Z reguły posiadają pięć lub więcej komór. Są produkowane z PCV cechującego się dużą twardością, pozyskiwanego z regranulatu. Najczęściej posiadają białą barwę, albo są okleinowane lub specjalnie barwione. Profile okienne z PCV kosztują mniej niż aluminiowe i drewniane. Są mniej sztywne i mniej odporne. Nie wymagają jednak konserwacji i wystarczy je jedynie wyczyścić. Kolorowe profile okienne są dostępne głównie w przypadku okien wykonanych z PCV. Jeżeli nabywca chce dopasować ich kolor do wyglądu dachu i elewacji, zwykle musi dopłacić nie więcej niż 30% ceny. W przypadku okien z PCV nowy kolor jest uzyskiwany podczas produkcji produku, ponieważ kolor nadaje się tworzywu, a nie gotowemu profilowi. Innym sposobem na zmianę barwy profilu jest zamówienie okleiny w określonym kolorze.

Drewniane profile są produkowane z klejonej tarcicy sosnowej, dębowej, świerkowej bądź z egzotycznego gatunku drewna. Tarcica klejona jest wysoko przetworzonym drewnem, które po raz pierwszy pojawiło się na rynku w Stanach Zjednoczonych, w latach 50. Elementy klejone warstwowo są złożone z warstw jednocalowego lub dwucalowego drewna sklejanego w stosy. Dzięki temu można uzyskać pożądany kształt i rozmiar elementów. Mniejsze elementy mogąbyć klejone końcami i tworzyć dłuższe konstrukcje. W rezultacie można wyprodukować elementy o dowolnej wysokości i długości. Proces produkcji tarcicy klejonej jest oparty głównie na piłowanym litym drewniw oraz tradycyjnych technologiach.



Drewniane profile nie posiadają żadnych wzmocnień, ani termoizolacji. Klejone drewno charakteryzuje się lepszą wytrzymałością w przeciwieństwie do litego. Poza tym jest zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi wieloma warstwami lakieru i farbą. Drewniane profile są bardziej odporne, ale kosztują więcej i wymagają okresowej konserwacji. Posiadają  lepszą izolacyjność akustyczną w porównaniu z profilami wyprodukowanymi z tworzywa sztucznego.

Aluminiowe profile okienne są bardzo odporne na korozję oraz charakteryzują się dobrym współczynnikiem wytrzymałości do ciężaru. Okna aluminiowe uchodzą za wytrzymałe i funkcjonalne. Zwykle są wyposażone w ręczną regulację docisku skrzydła do ościeżnicy, a także w mikrorozszczelnienie. Umożliwia stały dopływ powietrza, zabezpieczając mieszkanie przed nadmiernym zawilgoceniem. Aluminium jest bardzo dobrym materiałem do tworzenia okien w różnych formach geometrycznych, dlatego stolarka może zostać dopasowana do każdego otworu okiennego.