Więźba tradycyjna czy więźba prefabrykowana. Jaką wybrać? Porównanie

Więźba tradycyjna czy więźba prefabrykowana. Jaką wybrać? Porównanie

Więźby mogą być wykonane na dwa sposoby. Tradycyjnie brygada cieśli przygotowuje je na placu budowy. Można zdecydować się również na więźbę prefabrykowaną, która jest wytwarzana w fabryce.

Więźba tradycyjna

Tradycyjna więźba dachowa powstaje na placu budowy, a elementy do jej skonstruowania pochodzą z tartaku. Elementy może też dostarczać firma zajmująca się sprzedażą drewna. Więźba tradycyjna umożliwia budowanie sztywnego pokrycia. Sztywne pokrycie może być zrobione wtedy zarówno z płyt, jak i desek. Brygada cieśli nie zajmuje się kwestiami dekarskimi. Do dekarzy należy montaż rusztu nośnego, który powinien być umieszczony pod pokryciem z blachy czy też z dachówek.

Więźba prefabrykowana

Więźba może być przygotowywana w fabryce i montowana w miejscu budowy. Montaż przygotowanych elementów przebiega bardzo sprawnie. Prefabrykanty są konstruowane zgodnie z wytycznymi dostarczonymi przez klienta. Budowa i przekroje poszczególnych elementów muszą być dopasowane do rodzaju pokrycia, a to wiąże się również z kwestią wielkości obciążenia, jakie będzie oddziaływać na więźbę. Znaczenie ma też nachylenie połaci.Na otrzymanie więźby prefabrykowanej czeka się od jednego do dwóch tygodni. Transport na miejsce budowy zwykle zapewnia producent. Materiałem przygotowywanym w fabryce są wiązary kotwicowe. Po przywiezieniu na plac budowy są umieszczane na szczycie budynku. Ustawia się je kolejno w odległości 80-150 cm. Wiązary bardzo często są stosowane w jedno- i dwuspadowych stropodachach nieużytkowych. Nie ma jednak problemu z zamówieniem wiązarów do dachu, gdzie będzie użytkowe poddasze. Wiązary z fabryki pozwalają na budowę skomplikowanych więźb.

Duże rozpiętości w konstrukcji nie stanowią żadnego problemu. Jest to duży plus tego rozwiązania. Wiązary są podstawowym elementem więźby, ale nie zawsze są wystarczające. Czasem trzeba jednak posłużyć się częściowo budownictwem tradycyjnym. Wadą prefabrykantów jest zazwyczaj wyższy koszt montażu, ponieważ do montażu niektórych części niezbędny jest dźwig. Poza tym działka, na której prowadzona jest budowa musi być na tyle duża, aby dźwig mógł na nią wjechać i miał swobodę manewru. Z drugiej strony decydując się na wiązary oszczędza się na drewnie, ponieważ jego zużycie wynosi o 30% mniej. Krótszy czas konstrukcji i uzyskanie powierzchni o idealnej gładkości to zdecydowane zalety prefabrykantów.