Wentylacja poddasza. Jakie metody stosować. Wady i zalety

Wentylacja poddasza. Jakie metody stosować. Wady i zalety

W domu nie można nigdy zapominać o kwestii wentylacji. Także na poddaszu wentylacja jest bardzo ważna. Wentylacja zapobiega skraplaniu się pary wodnej, co z kolei zapobiega zawilgoceniu dachu i pomieszczeń na poddaszu. W celu zapewnienia dobrej wentylacji należy zwrócić uwagę na warstwy izolacji dachu. Ważne jest położenie folii paroizolacyjnej wysokoprzepuszczalnej membrany dachowej. Uzupełnieniem systemu wentylacyjnego są dachówki wentylacyjne.

Warto zastosować dodatkowe wsparcie w postaci wentylacji wywiewnej lub wywiewno-nawiewnej. Lepszy rozwiązaniem jest instalacja wywiewno-nawiewna. Instalacja tylko wywiewna może sprawiać problemy w zimie. Bardzo ważne jest utrzymanie dobrego przepływu powietrza – ciągu powietrza. W przypadku braku stałego ciągu może dojść do sytuacji, gdy kanały wywiewne staną się kanałami nawiewnymi. Do takiej sytuacji nie dojdzie w przypadku instalacji wywiewno-nawiewnych.



Drogim, ale skutecznym rozwiązaniem jest wentylacja z rekuperatorem. Wentylację tego typu można założyć w większości budynków. W budynkach energooszczędnych i pasywnych w szczególności warto zadbać o takie rozwiązanie. Rekuperator umożliwia uzyskanie energii cieplnej ze zużytego powietrza. Pomieszczenia są ogrzewana, a na dodatek wytwarza się przyjazny mikroklimat. Urządzenie umieszcza się na poddaszu. Kanały nawiewne doprowadza się do wszystkich pomieszczeń. Do korytarzy i holi nie doprowadza się kanałów. W ten sposób wydzielone pomieszczenia są dobrze ocieplone. Rekuperator nie jest urządzeniem, które można wstawić od tak sobie. Jego instalacja jest skomplikowana w budynkach już stojących. Dlatego najlepiej pomyśleć o jego założeniu na etapie planów budowy domu. Dzięki niemu zużycie energii zmaleje, ale koszt inwestycji w instalację zwróci się dopiero na przestrzeni lat.