Wełna mineralna szklana czy skalna? Jaką wybrać do ocieplania poddasza?

Wełna mineralna szklana czy skalna? Jaką wybrać do ocieplania poddasza?

Wełna mineralna jest świetnym materiałem wykorzystywanym do ocieplania poddaszy. Można zastosować wełnę szklaną lub skalną, ale trzeba wiedzieć, w jakich warunkach dany rodzaj wełny mineralnej sprawdzi się lepiej.

Wełnę szklaną dostaniemy w postaci rolek, a wełna skalna ma postać płyt. Warto wiedzieć, że wełna skalna charakteryzuje się większą gęstością. Chociaż z praktycznego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Parametry cieplne i akustyczne pozostają takie same. Wełna mineralna w ogóle może mieć różną gęstość niezależnie od tego, czy jest to wełna szklana czy skalna. W praktyce stosuje się wełny o gęstości w przedziale 11-40 kg/m³. Wskaźnikiem izolacyjności jest współczynnik lambda. Izolacyjność wełny powinna być w granicach 0,030-0,044 W/mK. Przy mniejszym współczynniku izolacyjność jest większa. Wełna mineralna jest materiałem niepalnym. Klasa reakcji na ogień powinna być oznaczona jako A1 albo A2. Należy pamiętać, że większa izolacyjność wełny sprawi, że poddasze będzie lepiej ocieplone. W ten sposób zużyjemy mniej energii na ogrzewanie domu, co oznacza większą oszczędność finansową.W przypadku dachów skośnych lepszym rozwiązaniem jest wełna szklana. Przyczyną takiego wyboru jest jej mniejsza gęstość, co przekłada się na mniejsze obciążenie dachu. W przypadku dachów płaskich wybór jest dowolny. Często wykorzystywana jest wełna skalna, ale wełna szklana to także dobre rozwiązanie.

Nawet drobne błędy przy ocieplaniu poddasza mogą sprawić, że straty energii będą znaczne. Dlatego trzeba wyposażyć się w odpowiednią wiedzę. Wełnę szklaną umieszcza się pomiędzy krokwiami, ale jeśli mamy do czynienia z mostkami liniowymi powinna być umieszczona również pod nimi. Upychanie resztek pociętej wełny jest kiepskim pomysłem. Warstwa izolacyjna powinna mieć określoną, równomierną grubość, a w takim przypadku trudno określić, z jaką grubością w danym momencie ma się do czynienia. Aby nie marnować wełny, należy pamiętać o odpowiednim sposobie jej docinania. Wełnę w rolkach tniemy w poprzek rolki. Oszczędność energii nie zależy wyłącznie od grubości materiału, ale również od jego jakości. Nie należy się kierować niską ceną wełny, lecz jej najlepszymi parametrami. Ponad izolacją musi istnieć szczelina wentylacyjna. W przeciwnym razie para wodna może skraplać się w warstwie izolacyjnej, a wilgoć spowoduje rozwój pleśni i innych grzybów, które niestety w sposób negatywny oddziałują nie tylko na stan domu, ale przede wszystkim na zdrowie jego mieszkańców. Nie warto też oszczędzać na paroizolacji.