Uszczelnianie okien i drzwi. Kiedy i jak je wykonać?

Uszczelnianie okien i drzwi. Kiedy i jak je wykonać?

Kiedy wakacje się kończą i nadchodzą pierwsze przymrozki, będące oznaką zbliżających się mrozów, należy pomyśleć o tym, jak właściwie i skutecznie uszczelnić okna i drzwi.

Prawidłowe zabezpieczenie termoizolacyjne drzwi i okien pozwoli na bardziej efektywne ocieplanie pomieszczeń w czasie jesienno – zimowym. Komfort cieplny będzie lepszy, a koszty ogrzewania będą niższe. Najwięcej ciepła wydostaje się z mieszkania właśnie poprzez okna i drzwi. Do uszczelnienia okien i drzwi przydatne będą produkty, jakimi są taśma uszczelniająca, pianka i silikon. Stopień nieszczelności okien i drzwi zależy od połączenia muru i ościeżnic. Jeśli są one właściwie połączone, to nie powinno być problemu ze zbyt dużym uciekaniem ciepła. Dużą szczelność zapewniają między innymi drewniane okna, ale nawet w ich przypadku dodatkowe uszczelnienie może być potrzebne. W połączeniu ościeżnic i muru nie może gromadzić się woda deszczowa.

Wykonanie dodatkowego uszczelnienia drzwi i okien jest korzystne dlatego, że będzie to bardzo dobra izolacja termiczna i akustyczna. Kiedy dokonuje się zakupu drzwi i okien, producenci nie oferują środków potrzebnych do uszczelniania i montażu. Konieczny jest osobny zakup tego typu produktów. Warto wykonać uszczelnianie od razu po zamontowaniu okien. Oprócz silikonu, taśmy i pianki potrzebna będzie też folia. Miejsce styczności muru z ramą okna musi być uszczelnione bardzo solidnie. Za małą wentylację będą odpowiadać okienne uszczelki.

Drzwi z kolei trzeba uszczelnić bardzo mocno. Samodzielne uszczelnianie okien i drzwi nie należy do najtrudniejszych zadań. Wystarczy pamiętać o tym, że od wewnątrz uszczelnia się okna i drzwi materiałami paraizolacyjnymi, natomiast od zewnątrz do uszczelniania trzeba użyć materiałów paroprzepuszczalnych. Do materiałów paraizolacyjnych zalicza się folie paroszczelne i silikony, natomiast materiałami paroprzepuszczalnymi są taśmy piankowe i folie przepuszczalne. Uszczelnianie okien i drzwi nie jest z reguły czasochłonne, ale zależy to głównie od tego, ile okien i drzwi trzeba uszczelnić.
Koszty uszczelniania okien i drzwi zazwyczaj nie są duże, a korzyści płynące z wykonania takiej pracy jest wiele. Poza tym zmniejsza się ilość ciepła potrzebnego do ogrzania mieszkania, co również jest zaletą opisanego wyżej rozwiązania.