Usuwanie starej farby ze ścian i drewna. Jakie środki do usuwania farb stosować?

Usuwanie starej farby ze ścian i drewna. Jakie środki do usuwania farb stosować?

Stara farba pokrywająca ściany i drewniane przedmioty domowego użytku prezentuje się nieestetycznie. Warto wiedzieć jak pozbyć się jej skutecznie nie niszcząc oczyszczanych powierzchni.

Uniwersalne zmywacze

Stara farba może zostać łatwo usunięta za pomocą zmywaczy do farb. Szeroki wybór tego typu specyfików jest dostępny w sklepach z chemią budowlaną. Zmywacz charakteryzuje się gęstą, żelową konsystencją. Sposób użycia preparatu polega na naniesieniu jego warstwy na powłokę. Po upływie czasu podanego przez producenta na opakowaniu farba pęcznieje i mięknie. Wtedy można łatwo usunąć ją za pomocą szpachelki. Zmywacze do farb sprawdzają się zarówno w przypadku powierzchni drewnianych, jak i ścian. Ich wadą są żrące i łatwopalne właściwości. Przed użyciem należy zapoznać się ze środkami ostrożności podanymi przez producenta.

Metoda na mokro

Stosowanie wody w celu pozbycia się farby jest skuteczne wyłącznie w odniesieniu do klejowych i dyspersyjnych powłok. Można usunąć je w prosty sposób po uprzednim nawilżeniu powierzchni ciepłą wodą. Najlepiej wykonać próbę nawilżania na nieeksponowanym miejscu. Gdy farba nasiąknie wodą powinna bez trudu oderwać się od podłoża. Stosowanie metody na mokro ma jeszcze jedną wadę. Istnieje ryzyko, że tynk bądź gładź znajdujące się pod warstwą farby zostaną uszkodzone.

Papier ścierny

Papier ścierny dobrze sprawdza się jako środek do usuwania farb z zakamarków, trudno dostępnych miejsc i pokrywających niewielkie powierzchnie. Można wykorzystać go do oczyszczenia metalu, tworzyw sztucznych i drewna. W sklepach z materiałami budowlanymi można kupić arkusze lub taśmy grubszego papieru. Na jednej stronie znajduje się warstwa ściernego ziarna przyklejonego do podłoża (tzw. nasyp). Wśród tego typu artykułów wyróżnia się papiery gruboziarniste i drobnoziarniste. Oznaczenie ziarnistości widnieje na spodzie produktu w postaci liczb. Niższa gradacja oznacza gruboziarnisty papier ścierny.



Skuteczna szlifierka

Jednym z popularnych sposobów usuwania farb jest zastosowanie szlifierki. Można w tym celu użyć urządzenia oscylacyjnego, taśmowego, albo mimośrodowego. Omawiana metoda jest polecana w przypadku wykonywania prac na dużej powierzchni. Papier ścierny niezbyt dobrze poradzi sobe z dużą ilością starej farby, a czynność będzie bardziej czasochłonna. Do usunięcia starej farby z pewnością przyda się szlifierka oscylacyjna, która posiada dużą, prostokątną stopę. Do tego elementu należy przymocować arkusze ściernego papieru. Mechanizm działania szlifierki polega na wykonywaniu przez stopę naprzemiennych ruchów w kierunku przód – tył. Stara powłoka farby zostaje bardzo szybko zdarta. Na początek należy nałożyć na stopę papier o dużej gradacji. W dalszym etapie prac można zmienić papier ścierny na arkusze o mniejszej gradacji. Stopa szlifierki jest płaska i bardzo precyzyjna. Umożliwia ona usunięcie farby bez ryzyka uszkodzenia podłoża. Podobne cechy można przypisać taśmowej szlifierce. Urządzenia różnią się pod względem konstrukcji. Taśmowa szlifierka posiada rolkę, na której jest założony pas papieru ściernego. Z kolei szlifierka mimośrodowa nie jest polecana do domowego użytku przez amatorów. Posiada ona okrągłą, obracającą się stopę, która może uszkodzić płaską powierzchnię.

A może opalarka?

Ostatnim ze sposobów usuwania starej farby jest zastosowanie opalarki i usunięcie starej farby szpachelką. Technika może zostać zastosowana wyłącznie w odniesieniu do powierzchni drewnianych i metalowych. Poza tym, opalarka nie pomoże w usunięciu emulsyjnych i klejowych farb. Nie wolno stosować opalarki do usuwania olejnych lamperii ze ściany. Istnieje duże ryzyko zniszczenia podłoża tynkowego. Mechanizm działania opalarki polega na rozgrzewaniu starej farby. Wysoka temperatura powoduje zmarszczenie się i zmięknięcie powłoki. Wtedy można ją łatwo usunąć za pomocą stalowej szpachelki. Opalanie nie zawsze przynosi odpowiednie rezultaty, zwłaszcza gdy farba mocno przywarła do podłoża. Urządzenie powinno być stosowane z dużą ostrożnością. Nieumiejętne usuwanie powłoki z drewnianej powierzchni może skończyć się nadpaleniem lub podpaleniem drewna, albo oparzeniem skóry.