Tynkowanie ścian wewnętrznych. Zasady tynkarskie. Na co zwrócić uwagę?

Tynkowanie ścian wewnętrznych. Zasady tynkarskie. Na co zwrócić uwagę?

Tynkowanie ścian wewnętrznych nie jest tak trudne, jeżeli posiada się wiedzę na temat podstawowych zasad. Poniższe wskazówki umożliwią uniknięcie podstawowych błędów.

Tynkowanie ścian wewnątrz budynku można rozpocząć dopiero po około 2-3 miesiącach od zakończenia budowy domu. Czas oczekiwania jest dość długi, niemniej konieczny z uwagi na wstępne osiadanie budynku. Aplikowanie tynku na podłoże betonowe i żelbetowe może być rozpoczęte dopiero po około 8 tygodniach od wylania betonu.

Sprawdzamy podłoże

Przed nałożeniem tynku na powierzchnię ściany, należy ją wyrównać i dokładnie oczyścić. Jeżeli występują nierówności, ubytki i naddatki betonu, trzeba poświęcić chwilę na ich zredukowanie. Podstawowym błędem jest pomijanie tych czynności przez osoby wykonujące prace remontowe. W rezultacie może dojść do popękania tynku w ciągu najbliższych miesięcy. Przed nałożeniem pierwszej warstwy zaprawy trzeba zagruntować powierzchnię ściany. Środek gruntujący schnie około 24 godzin. Po tym czasie można przystąpić do nakładania masy tynkarskiej.Pamiętaj o temperaturze

Temperatura powietrza w czasie tynkowania nie powinna być niższa od 5 stopni Celsjusza, ani wyższa od 25 stopni. Wilgotność powietrza nie może przekraczać 70%. Jeżeli nie można zapewnić takich warunków ze względu na jesienno-zimowe mrozy, należy przełożyć prace tynkarskie na później.

Zachowaj kolejność

Najpierw nakładamy tynk na sufit, a dopiero potem na ściany. Okna są montowane przeważnie po zakończeniu prac mokrych, więc ościeża dotynkowujemy dopiero po zamontowaniu parapetów i ościeżnic. Należy osłonić okna folią, aby nie zostały zabrudzone.

Pamiętaj o detalach

Przed rozpoczęciem tynkowania należy zrobić przejścia z osłonowych rur. Podczas rozprowadzania instalacji gazowej nie trzeba będzie kuć nowo nałożonego tynku. Jeżeli stosujesz tynk gipsowy, zabezpiecz wszystkie stalowe elementy. Gips zwiększa ryzyko korozji i przyspiesza jej pojawienie się.