Tynkowanie ścian wewnętrznych nie jest tak trudne, jeżeli posiada się wiedzę na temat podstawowych zasad. Poniższe wskazówki umożliwią uniknięcie podstawowych błędów.
Tynkowanie ścian wewnątrz budynku można rozpocząć dopiero po około 2-3 miesiącach od zakończenia budowy domu. Czas oczekiwania jest dość długi, niemniej konieczny z uwagi na wstępne osiadanie budynku. Aplikowanie tynku na podłoże betonowe i żelbetowe może być rozpoczęte dopiero po około 8 tygodniach od wylania betonu.
Sprawdzamy podłoże
Przed nałożeniem tynku na powierzchnię ściany, należy ją wyrównać i dokładnie oczyścić. Jeżeli występują nierówności, ubytki i naddatki betonu, trzeba poświęcić chwilę na ich zredukowanie. Podstawowym błędem jest pomijanie tych czynności przez osoby wykonujące prace remontowe. W rezultacie może dojść do popękania tynku w ciągu najbliższych miesięcy. Przed nałożeniem pierwszej warstwy zaprawy trzeba zagruntować powierzchnię ściany. Środek gruntujący schnie około 24 godzin. Po tym czasie można przystąpić do nakładania masy tynkarskiej.
Pamiętaj o temperaturze
Temperatura powietrza w czasie tynkowania nie powinna być niższa od 5 stopni Celsjusza, ani wyższa od 25 stopni. Wilgotność powietrza nie może przekraczać 70%. Jeżeli nie można zapewnić takich warunków ze względu na jesienno-zimowe mrozy, należy przełożyć prace tynkarskie na później.
Zachowaj kolejność
Najpierw nakładamy tynk na sufit, a dopiero potem na ściany. Okna są montowane przeważnie po zakończeniu prac mokrych, więc ościeża dotynkowujemy dopiero po zamontowaniu parapetów i ościeżnic. Należy osłonić okna folią, aby nie zostały zabrudzone.
Pamiętaj o detalach
Przed rozpoczęciem tynkowania należy zrobić przejścia z osłonowych rur. Podczas rozprowadzania instalacji gazowej nie trzeba będzie kuć nowo nałożonego tynku. Jeżeli stosujesz tynk gipsowy, zabezpiecz wszystkie stalowe elementy. Gips zwiększa ryzyko korozji i przyspiesza jej pojawienie się.