Tynki zewnętrzne. Czyszczenie, malowanie elewacji czy naprawa tynku? Jak dbać

Tynki zewnętrzne. Czyszczenie, malowanie elewacji czy naprawa tynku? Jak dbać

Ściany są podatne na zabrudzenia oraz porastanie pleśnią lub glonami. Brud zwykle jest trudny do usunięcia, ze względu na szorstką i porowatą powierzchnię. Są jednak pewne wypracowane i sprawdzone metody radzenia sobie z tego typu zanieczyszczeniami.

Mycie i malowanie elewacji

Chcąc usunąć zwykłe zabrudzenia ścian, należy wykorzystać specjalny środek czyszczący przeznaczony do mycia fasad. Należy umyć ściany wodą pod ciśnieniem z dodatkiem wspomnianego preparatu. Drugie mycie przeprowadza się już za pomocą czystej wody. W ten sposób można spłukać brud i zalegający preparat czyszczący.

Jeżeli problemem są nie tylko zabrudzenia, ale także wyblaknięta i łuszcząca farba, należy dodatkowo pokryć elewację farbą. Po usunięciu starej farby należy pomalować podłoże środkiem do gruntowania, który zmniejsza chłonność. Następnie trzeba uzupełnić ubytki i rysy w tynku. Jeżeli jest pylący, pojawia się konieczność kolejnego gruntowania. Dopiero wtedy można zakryć przebarwienia, zacieki i wyblaknięte miejsca nową warstwą farby.Wygładzanie ścian

Nieco więcej pracy czeka nas przy naprawie tynku. Dziury należy oczyścić, zagruntować, a następnie wypełnić tynkiem. Warto dokładnie sprawdzić, czy na powierzchni ściany nie ma odspojeń. Część tynku, która słabo przylega do podłoża należy skuć, odkurzyć podłoże i zagruntować je dla lepszej przyczepności nowego tynku. Należy wypełnić ubytek takim samym rodzajem tynku, jaki wykorzystano do wzniesienia ściany. Pęknięcia przychodzące przez całą grubość warstwy tynku trzeba poszerzyć, dokładnie oczyścić i zagruntować. Powinny zostać wypełnione zaprawą naprawczą wzmocnioną pasem siatki zbrojącej z włókna szklanego. Na koniec należy zaszpachlować ją taką samą zaprawą. Gdy występują rysy, należy na drugi dzień po oczyszczeniu zagruntować je i wypełnić zaprawą naprawczą.

W miejscach zacienionych i stale wilgotnych tworzą się nieestetyczne zacieki i osady świadczące o obecności glonów i pleśni. Można usunąć je za pomocą specjalnych preparatów i szczotki. Należy zastosować szczotkę, która nie rysuje ściany. Po czyszczeniu trzeba umyć ścianę czystą wodą, aby preparat chemiczny został całkowicie usunięty ze ściany. Elewację warto pomalować impregnatem do tynków, który zapobiegnie ponownemu pojawieniu się porostów.