Tynk wewnętrzny. Jaki wybrać na ściany jednowarstwowe w domu?

Tynk wewnętrzny. Jaki wybrać na ściany jednowarstwowe w domu?

Wybierając tynk wewnętrzny na ściany jednowarstwowe warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przedstawiamy kryteria, jakimi należy kierować się przy wyborze tynku.

Ściany jednowarstwowe można wykończyć stosując suchy lub mokry tynk. Wierzchnią część można pomalować farbą, albo obłożyć okładziną wykonaną z płytek ceramicznych, szklanych bądź kamiennych. Zanim rozpocznie się wykonywanie prac wykończeniowych, trzeba ukończyć wszystkie roboty w stanie surowym oraz osadzić ościeżnice i rozprowadzić podtynkowe instalacje. Przed położeniem tynku należy sprawdzić gładkość powierzchni. Ewentualne ubytki i wyłomy oraz spoiny nieprawidłowo wypełnione zaprawą powinny być zredukowane i dokładnie wyrównane. Jeżeli pozostawimy naddatki betonu i inne nierówności, nałożony tynk może popękać.

Po zakupie tynku

Kiedy mamy wybrany tynk, ściana powinna być dobrze zagruntowana. Środek powinien dobrze przepuszczać parę wodną i być dostosowany zarówno do rodzaju muru, jak i do rodzaju tynku. Większość produktów tego typu nadaje się pod tynki zewnętrzne i wewnętrzne. Producenci oferują również preparaty zabarwiane pod kolor tynku. Dopiero po około 24 h można nakładać tynk. Mniej więcej tyle czasu potrzeba środkom gruntującym na wyschnięcie.

Suchy tynk

Suchy tynk jest okładziną wykonaną z płyt gipsowo-kartonowych, albo gipsowo-włóknowych. Należy do popularnych rozwiązań. Płyty dobrze chłoną wilgoć i oddają ją ponownie do pomieszczenia. Okładzina jest bardzo prosta w wykonaniu. Materiał może być przymocowany do powierzchni ściany, bądź też mocowany na stalowym ruszcie. Klej jest nieprzepuszczalny i można używać go wyłącznie miejscowo, a nie na całej powierzchni ściany. Zaletą suchego tynku jest dobra izolacyjność termiczna oraz szybki postęp prac. W przypadku zastosowania mokrego tynku trzeba czekać, aż wyschnie. Płyty są układane na sucho, więc można szybko zająć się wykończeniem ich powierzchni.



Gotowa zaprawa tynkarska

Jednym z popularnych rodzajów mokrych tynków jest gotowa zaprawa tynkarska. Należy nakładać ją za pomocą agregatu tynkarskiego lub ręcznie. Produkty tego typu są polecane ze względu na jednolitość parametrów. Wszystkie składniki są bardzo dobrze wymieszane i tworzą spójna masę. Mieszanina zawiera odpowiednią ilość niezbędnych domieszek, co korzystnie wpływa na wygląd i właściwości ściany.

Tynk cementowo-wapienny

Tynk cementowo-wapienny jest niedrogi i bardzo odporny na uszkodzenia. Za jego wyborem przemawia również paroprzepuszczalność i łatwość nakładania. Tynk cementowo-wapienny umożliwia skuteczne ukrycie nierówności ściany. Najlepiej aplikować go na ścianę za pomocą agregatu tynkarskiego. Cementowo-wapienny tynk ma chropowatą powierzchnię, niemniej można ją wygładzić nakładając cienką warstwę dekoracyjnego tynku bądź gipsowej gładzi.

Tynk gipsowy jest polecany tym, którym zależy na zapewnieniu optymalnej wilgotności w pomieszczeniach. Jego wadą jest niska wytrzymałość na uszkodzenia. Bardzo łatwo naruszyć jego strukturę. Nie sprawdza się w kuchni i pomieszczeniach gospodarczych.

Tynk cementowy

Tynk cementowy nie jest polecany do pokrywania ścian jednowarstwowych. Produkt charakteryzuje się mniejszą paroprzepuszczalnością, a do tego jest ciężki. Cementowy tynk szybko się wiąże i twardnieje, co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się pęknięć w późniejszym czasie.