Szlifowanie gładzi gipsowej na mokro

Szlifowanie gładzi gipsowej na mokro

Główną zaletą szlifowania gładzi na mokro jest uniknięcie niezdrowego i brudzącego pyłu. Szlifowanie jest konieczne do właściwego przygotowania ścian do malowania.

Około jednego dnia przed położeniem gładzi powierzchnia z płyt gipsowo – kartonowych bądź tynk zostaje odpowiednio zagruntowana. Dzięki temu zostaje zmniejszona chłonność podłoża. W przeciwnym razie gładź będzie schnąć w zbyt szybkim tempie. Woda zawarta w mieszance gładzi byłaby bowiem wchłaniana przez podłoże. Jeszcze przed nałożeniem gładzi należy wkleić samoprzylepną siatkę z włókna szklanego. Zbrojenie pokryje szczeliny biegnące wzdłuż miejsc połączenia płyt gipsowo – kartonowych. W przypadku, gdy podłożem jest tynk wykonanie zbrojenia nie będzie zatem konieczne.

Rozrobienie zaprawy

Do wiaderka z odmierzoną porcją wody należy wsypać zaprawę i starannie wymieszać składniki, w celu uzyskania gładkiej, jednolitej masy. Jej konsystencja powinna być gęsta w takim stopniu, aby nie odpadała od kielni.

Szpachlowanie i wygładzanie

Najpierw zaprawą pokrywa się połączenia płyt. Siatka zbrojeniowa powinna zostać całkowicie ukryta pod gęstą masą. Następnie należy pokryć pozostałą powierzchnię ścian. Specyfika wykonywania gładzi na mokro polega na tym, że do wygładzania ścian trzeba przystąpić od razu, jeszcze zanim masa zacznie tężeć. Wygładzanie ścian wymaga bardzo dużej staranności. Niemniej bez obaw, tempo wiązania zaprawy jest bardzo wolne. Na koniec należy wygładzić powierzchnię stalową pacą, której powierzchnia została zwilżona wodą. Gdy warstwa gładzi wyschnie można przystąpić do malowania ścian.

Do wykonania gładzi wyżej opisaną metodą potrzebna będzie specjalna gładź bezpyłowa. Charakteryzuje się ona tym, że w odróżnieniu od tradycyjnej gładzi gipsowej bezpyłowa gładź wymaga naniesienia na podłoże tylko raz. Po wyschnięciu nie wymaga ona natomiast szlifowania. Gładź bezpyłowa zastępuje masy do szpachlowania spoin między płytami gipsowo – kartonowymi. W przypadku zastosowania tradycyjnej gładzi prace opisane wyżej trwałyby przez około 4 dni, w tym 2 dni trzeba byłoby poświęcić na spoinowanie płyt. Do wykonania gładzi na mokro można też wykorzystać ulepszone gładzie, czyli gipsowe masy, które mają postać gęstej zaprawy lub pasty. Można nanosić je wyżej wymienioną techniką. Druga warstwa jest nakładana na pierwszą, zanim jeszcze wyschnie. Gładź tego typu umożliwia uniknięcie szlifowania, albo ograniczenie go do minimum. Różni się ona od bezpyłowej gładzi tym, że wymaga nałożenia około 2 – 3 warstw, a nie tylko jednej.