Sypialnia na poddaszu. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu, urządzaniu?

Sypialnia na poddaszu. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu, urządzaniu?

Sypialnia na poddaszu jest spełnieniem marzeń. Poddasze jest idealnym miejscem na aranżację sypialni, ponieważ w tej części domu bez wątpienia zawsze znajdziemy spokój. Spokojne i ciche pomieszczenie jest niezbędne, aby rano wstać świeżym i wypoczętym. Na poddaszu jednak zawsze problem stanowią skosy. Łóżko musi być ustawione tak, aby nie było możliwości uderzenia się w głowę, gdy na nim usiądziemy, i gdy będziemy chcieli wstać. Jeśli takie zagrożenie wykluczymy, to łóżko jak najbardziej może być umieszczone bokiem lub wezgłowiem w kierunku ściany. Ściana, która nie opada za nisko nie stwarza zagrożenia, nie wywołuje przytłaczającego wrażenia, lecz raczej efekt przytulności.

Po wyeliminowaniu problemów ze skosami urządzenie sypialni pozwala na aranżacje w najróżniejszym stylu.


Sypialnię można urządzić bardzo prosto, wręcz ascetycznie. Niektóre osoby rozpraszają wszelkie bibeloty porozstawiane naokoło, a inne osoby uważają, że właśnie one tworzą atmosferę w sypialni. Bibeloty można poustawiać w różnych miejscach. Na poddaszu zawsze znajdą się jakieś wnęki, które można ciekawie udekorować. Drewniane elementy, które są naturalną częścią poddasze najlepiej wykorzystać w aranżacji. To one sprawiają, że sypialnia na poddaszu jest przytulna. Nie powinny być celowo zasłaniane.

Niektórzy lubią spać tuż po oknem dachowym, ponieważ przed snem mogą obserwować niebo, gwiazdy i księżyc. Innym światło wpadające do sypialni przeszkadza. Dlatego łóżko można ustawiać w dowolny sposób, a okna można przysłonić żaluzjami, roletami lub eleganckimi zasłonami. Do sypialni nie musi wpadać bardzo dużo światła dziennego. Nie jest jednak dobrze, gdy sypialnia jest całkiem ciemna. Powinna istnieć możliwość jej porządnego przewietrzenia. Naturalnie jasna sypialnia z dużymi oknami również może być wyjątkowa. Natomiast na sypialnię warto wybrać przestrzeń, która nie będzie zanadto nagrzewana przez promienie słoneczne. W nagrzanym, dusznym pokoju ciężko będzie zasnąć.