Suche elewacje i ich rodzaje. Jakie wybrać?

Suche elewacje i ich rodzaje. Jakie wybrać?

Suche elewacje służą do układania cieplnych izolacji. Ich montaż przebiega w bardzo szybkim tempie. Ich zaletą jest także brak wymagań odnośnie do zabiegów pielęgnacyjnych i renowacji. Jeśli dojdzie do uszkodzenia, można wymienić poszczególne elementy elewacji, bez konieczności demontowania całości. Jednym z rodzajów suchych elewacji są białe panele. Bardzo ładnie się prezentują i szybko się je montuje. Najbardziej popularna jest oblicówka winylowa, nieco rzadziej stosuje się oblicówkę ze stali i z aluminium. Choć panele tego typu są oferowane w różnych kolorach, to z reguły wybiera się te w kolorze białym. Panele mogą być płaskie, gładkie, łamane albo z fakturą imitującą strukturę drewna. Elementy oblicówki winylowej to panele oraz elementy uzupełniające, czyli różnego rodzaju listwy, między innymi startowa, ozdobne i maskujące. Listwy wykorzystuje się do wykańczania gzymsów. Producenci oferują również kształtki, które wykorzystuje się do wykańczania architektonicznych detali. Panele są trwałe, a także lekkie. Koszty zastosowania tego rodzaju elewacji są stosunkowo niskie.

Innym rodzajem suchych elewacji są elewacje wykonywane z impregnowanych drewnianych desek lub gontów. Współcześnie nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem i wykorzystuje się je przede wszystkim do wykańczania domków letniskowych. W przypadku budynków szkieletowych są stosowane jako dekoracyjna warstwa ścian, zaś w domach murowanych elewacje z desek drewnianych stosuje się do wykańczania szczytów poddaszy i podbitek dachowych.Drewniane gonty są rzadziej stosowane niż deski. Wykonuje się je z reguły z drewna sosnowego, albo cedrowego. Pokrywa się je bejcą, albo pozostawia w surowym stanie. Drewniane elewacje nie cieszą się zbyt dużą popularnością, ponieważ są o wiele mniej trwałe, a koszty zakupu, montażu i konserwacji są bardzo wysokie.

Jednym z rodzajów suchej elewacji jest elewacja z kamienia. Stanowi bardzo oryginalne i efektowne wykończenie. Płytki kamienne bardzo łatwo się montuje i są dostępne w wielu barwach, rozmiarach i kształtach. Wśród elewacji suchych należy jeszcze wyróżnić trwałe i eleganckie elewacje klinkierowe. Cegły klinkierowe podobnie jak kamienne płytki tworzą gamę produktów różnorodną pod względem barwy, rozmiarów i kształtów.