Styl Art Deco. Czym się charakteryzuje? Jaki jest współcześnie?

Styl Art Deco. Czym się charakteryzuje? Jaki jest współcześnie?

Od niespełna kilkunastu lat ciągle wzrasta zainteresowanie stylem Art Deco, nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Styl ten charakteryzuje się motywami pochodzącymi z lat dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku. We wnętrzach urządzonych w stylu Art Deco dominują przedmioty i meble, które pochodzą z początków dwudziestego stulecia. Styl opiera się na dążeniu do prostoty przy jednoczesnym zachowaniu pewnych elementów tradycji. Można zatem powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju kompromis zawarty między zwolennikami minimalizmu a miłośnikami tradycyjnego stylu. Bardzo dyskretnym akcentem są między innymi geometryczne wzory. Jego charakter najpełniej obrazują elementy wystroju wnętrza. Meble w stylu Art Deco są wykonywane w ten sposób, aby były bardzo praktyczne, a jednocześnie odpowiednio ozdobione i niepozbawione artystycznego wyrazu. Meble w stylu Art Deco są wykonywane przeważnie na zamówienie, dlatego ich cena jest znacznie wyższa w porównaniu z meblami produkowanymi seryjnie. Są jednak solidne i posiadają bardzo wysoką jakość. Reprezentujące najwyższą klasę sprzęty będą służyły przez długi czas.

Art Deco zaznaczył się nie tylko w meblarstwie i w architekturze wnętrz, lecz także w sztuce. Styl Art Deco pojawił się w latach dwudziestych i trzydziestych, lecz utrzymuje się do tej pory. Nie oparł się zmianom postępującym z kolejnymi dekadami. Jego współczesne oblicze przybrało bardziej nowoczesną formę. Art Deco był pierwotnie protestem przeciwników innego stylu w architekturze wnętrz, a mianowicie Art Nouveau, znanemu powszechnie jako secesja. Art Deco kształtował się w okresie, gdy wzrosło zainteresowanie produkcją mebli na skalę przemysłową. Skupiono się wówczas na produkowaniu mebli, które byłyby spuścizną po stylach meblarskich ukształtowanych na przestrzeni lat. Pomimo tego, że była to produkcja przemysłowa, nie pomijano detali, a wręcz przeciwnie, przywiązywano do nich bardzo dużą wagę.

Antyki, które pochodzą z okresu królowania i narodzin Art Deco są dziś niezwykle cenne. Charakteryzują się bowiem inkrustacjami z kości słoniowej, a także elementami z hebanu i złoconego brązu. Już wówczas dominowały żywe i jasne barwy. Starano się podkreślać piękno przedmiotów użytkowych poprzez tworzenie mebli z kosztownych i luksusowych materiałów. Współczesny styl Art Deco nawiązuje do pierwowzoru rozwijającego się w początkach wieku dwudziestego, lecz jednocześnie nie rezygnuje z elementów nowoczesnego stylu, czyli np. geometrycznych form.