Skrzypiące drzwi balkonowe. Regulowanie zawiasów w drzwiach balkonowych

Skrzypiące drzwi balkonowe. Regulowanie zawiasów w drzwiach balkonowych

Skrzypienie drzwi balkonowych jest sygnałem tego, że skrzydła okna nie są ustawione w odpowiedni sposób. Zwykle problem polega na tym, że obcierają o ościeżnicę, albo szczelina między skrzydłami nie jest jednakowa. Poznanie źródła problemu pozwala na szybkie i prawidłowe uregulowanie zawiasów.

Do przeprowadzenia regulacji potrzebne będą klucz ampulowy i klucz płaski. Klucz ampulowy, znany również pod potoczną nazwą imbusa, należy do grona kluczy trzpieniowych i charakteryzuje się przekrojem sześciokąta foremnego. Posiada postać pręta, który jest wygięty na kształt litery L. Obecnie są także dostępne klucze ampulowe mające postać wymiennych końcówek do ręcznych i automatycznych wkrętaków. Drugim narzędziem potrzebnym podczas regulacji jest klucz płaski. Najczęściej posiada sześciokątny łeb, a jego rozmiary są podawane według klasyfikacji metrycznej i calowej.

Skrzydło drzwi balkonowych powinno zostać uregulowane w pionie, jeżeli obciera o ościeżnicę dolną lub górną. Regulowanie zawiasów w pionie zacznij od zdjęcia zaślepek osłaniających zawiasy. Czasami demontaż wymaga podważenia tych elementów śrubokrętem. Rozpocznij naprawę od zawiasu dolnego. Użyj klucza ampulowego i przeprowadź regulację przy lekko uchylonych drzwiach. Klucz, zwany również imbusowym posłuży do przekręcenia regulacyjnej śruby. Obrót w prawą stronę spowoduje opuszczenie skrzydła w dół, zaś w lewą uniesienie. Podczas naprawy jedna osoba musi podtrzymywać skrzydło, żeby nie doszło do zerwania gwintu na regulacyjnej śrubie, a wtedy zawias uległby zniszczeniu. Po zakończeniu regulacji warto upewnić się, że skrzydło drzwi balkonowych porusza się odpowiednim torem i nie skrzypi.W przypadku, gdy problemem jest szczelina między skrzydłami, trzeba wykonać regulację zawiasów w poziomie. Trzeba otworzyć skrzydło i wkręcić nakrętkę regulacyjną górnego zawiasu za pomocą płaskiego klucza. Odkręcenie jej spowodowałoby zmniejszenie się szczelin. Po zakończeniu regulacji trzeba upewnić się, że szczelina jest równa i skrzydło przylega do ościeżnicy na całym obwodzie.

Żeby zawiasy nie skrzypiały, należy je nasmarować olejem według instrukcji producenta. Nanieś po jednej kropli oleju w oznakowanych punktach, a następnie otwórz i zamknij drzwi kilka razy, żeby olej równomiernie się rozprowadził. Wystarczy kupić uniwersalny olej przeznaczony do smarowania i konserwacji nie tylko zawiasów, ale także kłódek, zamków oraz innych elementów.