Ściany z pustaków styropianowych. Szybki sposób budowania? Wady i zalety

Ściany z pustaków styropianowych. Szybki sposób budowania? Wady i zalety

Szybki sposób budowania?

Ściany z pustaków styropianowych rzeczywiście sprawiają, że budowa domu staje się szybsza i prostsza. W praktyce wygląda to tak, że zewnętrzne ściany domu są budowane z elementów styropianowych, które potem zalewa się betonem. Ze względu na fakt, że ta metoda budowy jest stosunkowo młoda nie jest jeszcze należycie doceniana. Nadal dominują cegły oraz pustaki tradycyjne. Tymczasem tempo wznoszenia domów z pustaków styropianowych jest nieporównywalne.



Wady i zalety

Ustawianie i łączenie ze sobą kolejnych pustaków styropianowych wygląda jak tworzenie konstrukcji z klocków. Są łączone na identycznej zasadzie poprzez zatrzaski. Przestrzenie wewnątrz pustaków zalewa się betonem. W związku z tym jako pierwszą zaletę należy wymienić szybkość i wygodę budowy. Ponadto pustaki styropianowe charakteryzują się jeszcze innymi cechami, które należy wziąć pod uwagę przy wznoszeniu domu. Posiadają dobre właściwości cieplne. Gwarantują, że we wnętrzu domu będzie ciepło. Spełniają wymogi energooszczędności. Ściany są ciepłe, a ponadto trwałe. Pustaki tego typu mogą być wykorzystywane w przypadku prostych i złożonych konstrukcji. W tym zakresie nie istnieją żadne ograniczenia. Również elementy dachowe mogą być zrobione z omawianego materiału. Począwszy od fundamentów po strop – każda konstrukcja może być wykonana z pustaków styropianowych. Każdy, kto zna się na budownictwie tradycyjnym bez problemu poradzi sobie też z elementami styropianowymi. Dlatego nie jest potrzebna specjalna ekipa budowlana. Wystarczy kilka osób, którymi ktoś pokieruje. Ściany w stanie surowym można bez problemu pokryć właściwie dowolnym materiałem, którym zwykle pokrywa się ściany. We wnętrzu ściany mogą zostać pokryte tynkiem gipsowym. Można też wykorzystać płyty kartonowo-gipsowe.

Do wad pustaków styropianowych zalicza się słaba izolacja akustyczna. Zły wpływ na pustaki ma działanie słońca. Z tego powodu konieczne jest szybkie otynkowanie. Natomiast deszcz nie jest im straszny. Za to słońce powoduje żółknięcie styropianu i następuje jego kruszenie. Jeśli powierzchnia zostanie naruszona w taki sposób, to trzeba ją usunąć przed przystąpieniem do tynkowania. Można ją po prostu zeszlifować. Ponadto w trakcie budowy trzeba bardziej zwracać na zachowanie estetyki. Pracę muszą być starannie wykończone.