Ściany szkieletowe wewnątrz domu. Potrzebne materiały na ściany działowe

Ściany szkieletowe wewnątrz domu. Potrzebne materiały na ściany działowe

Ściana działowa o konstrukcji szkieletowej jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Podpowiadamy, które budowlane materiały będą potrzebne do jej postawienia.

Ściana działowa o konstrukcji szkieletowej może być zbudowana z drewnianych lub stalowych profili. Przestrzeń między nimi powinna być obłożona płytami przeznaczonymi do suchej zabudowy. Budowa szkieletowych ścian działowych nie powinna sprawić problemu. Okładzina może być wykonana z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych lub cementowo-włóknowych, albo z desek. Płyty posiadają stosunkowo duże rozmiary, dlatego ściany można budować bardzo szybko. Materiały tego typu są oferowane przez wielu producentów, więc jest w czym wybierać. Oprócz płyt w standardowych wymiarach można znaleźć także materiały o nietypowym rozmiarze. Kolejnym materiałem potrzebnym do wzniesienia ścianki działowej jest wełna mineralna pełniąca rolę izolacji termicznej i akustycznej.

Popularne płyty g-k

Największym zainteresowaniem cieszą się płyty gipsowo-kartonowe. Pozostałe rodzaje okładzin są rzadziej wybierane. Płyty g-k są dostępne w standardowych wymiarach o różnej grubości. Charakteryzują się lepszą elastycznością i mogą być zastosowane w celu przygotowania ścian wznoszonych po łuku. Płyty gipsowo-kartonowe o większej grubości są wykorzystywane do wznoszenia mocnych ścian o lepszej nośności i wytrzymałości. Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory płyt. Szare materiały mają standardowe właściwości. Zielone płyty g-k są wodoodporne, natomiast czerwone ognioodporne. W hurtowniach i sklepach z materiałami budowlanymi można spotkać się także z zielonymi płytami pokrytymi czerwonymi napisami. Są to produkty o właściwościach wodoodpornych i ognioodpornych.



Inne materiały

Płyty gipsowo-włóknowe oraz włóknowo-cementowe czy drewnopochodne są mniej popularne. Drewnopochodne materiały znalazły powszechne zastosowanie w szkieletowym budownictwie (tzw. kanadyjczyki). Należy zamontować je na drewnianym stelażu. Konstrukcja jest budowana tak samo, jak stalowa. Płyty włóknowo-cementowe są materiałami zbrojonymi włóknem szklanym.

Wyciszenie

Do wzniesienia ścianki działowej o szkieletowej konstrukcji jest potrzebny materiał izolacyjny. Najczęściej stosuje się wełnę mineralną, które posiada dobre właściwości akustyczne i termiczne. Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym produkowanym m.in. z kamienia bazaltowego, gabro i dolomitu wykorzystywanym do wykonywania izolacji termicznych i akustycznych ścian, dachów, stropów, podłóg i ciągów instalacyjnych. Materiał jest niepalny, ognioodporny i pochłania dźwięki. Wełna mineralna charakteryzuje się stabilnością kształtu i wymiaru oraz dobrą sprężystością i mechaniczną wytrzymałością. Materiał jest paro przepuszczalny i wodoodporny. Pewien wpływ na wyciszenie ścian ma wybór płyt. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wskaźnik RA1 określający izolacyjność akustyczną materiałów. Im jego wartość jest wyższa, tym lepszy efekt wyciszenia. Zaleca się wybór płyt posiadających RA1 równy lub wyższy niż 45 dB.