Ściany działowe są wykonywane w technologii murowanej bądź szkieletowej. Nie wymaga się od nich dużej izolacyjności termicznej. Bardzo ważna jest ich stabilność i wytrzymałość. Działają na nie obciążenia różnego rodzaju elementów wchodzących w skład wyposażenia domu. Ich rolą jest wyznaczenie granic pomieszczeń, dlatego powinny charakteryzować się dobra izolacyjnością akustyczną. Położenie ścian działowych i budulec wykorzystany do ich wymurowania określa się w projekcie domu. Można je zmienić według swoich upodobań, pod warunkiem, że są lekkie. W czasie remontu można dobudować nowe ściany działowe.
Murowane ściany działowe mają konstrukcję wykonaną z jednego materiału i są po obu stronach wykończone tynkiem bądź płytami. Do ich postawienia można wykorzystać rożne materiały,między innymi ceramikę, silikaty, beton komórkowy lub keramzytobeton, drobne cegły, albo duże bloczki czy pustaki. Murowane ściany działowe mogą mieć grubość wynoszącą około 6,5 – 18 cm i są ciężkie. Stąd też nie można dowolnie zmieniać ich ustawienia na stropie, co jest jedną z ich głównych wad. Charakteryzują się gorszą izolacją akustyczną. Wyjątek stanowią ściany silikatowe spełniające podwyższone wymagania akustyczne. Murowane ściany działowe są wykonywane przez ekipę murarzy. Nie należy robić przestojów podczas pracy. Czas pracy jest krótki. Po wykonaniu i otynkowaniu trzeba odczekać pewien okres, aby tynk odpowiednio wysechł. Nad otworami drzwiowymi umieszcza się niewielkie wzmocnienie. Główną zaletą murowanych ścian jest to, że można powiesić na nich nawet bardzo ciężkie przedmioty, np. szafki kuchenne. Jeżeli ściana murowana ma niewielką grubość, należy ją wzmocnić zbrojeniem układanym w spoinach poziomych.
Szkieletowe ściany działowe mają konstrukcję złożoną ze stalowych profili obudowanych płytami gipsowo- włóknowymi bądź gipsowo – kartonowymi. Wnętrze ściany wypełnia się wełną mineralną. Zamiast profili stalowych można zastosować drewniane słupki. Wybór okładziny zależy od warunków panujących w pomieszczeniu. Szkieletowe ściany działowe są dziesięć razy lżejsze od murowanych. Ich grubość waha się od 7,5 cm do 15 cm. Są stawiane po zakończeniu stanu surowego budynku. Główną zaletą szkieletowych ścian działowych jest możliwość ustawienia ich w dowolnym miejscu na stropie. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami akustycznymi. Można wykonać je samodzielnie. Prace trwają dłużej niż w przypadku murowanych ścian działowych, niemniej można je przerwać w dowolnym momencie i wznowić w dogodnym czasie. Nie trzeba czekać, aż tynk wyschnie. Można od razu przystąpić do malowania. Wadą szkieletowych ścian działowych jest natomiast pracochłonna obróbka otworów drzwiowych. Do wykorzystania tego rozwiązania zniechęca również możliwość powieszenia na nich przedmiotów, które ważą maksymalnie sześćdziesiąt kilogramów. Jeżeli to konieczne, należy zadbać o wzmocnienie ściany działowej dodatkowymi profilami.