Ścianka działowa z płyty g-k odporna na wilgoć i tłumiąca hałas. Jak zbudować?

Ścianka działowa z płyty g-k odporna na wilgoć i tłumiąca hałas. Jak zbudować?

Ścianka działowa wykonana z płyty gipsowo – kartonowej może odpowiednio tłumić hałas w pomieszczeniu. Jeżeli właściwie wykonamy stelaż i zastosujemy wodoodporne płyty ścianka będzie chroniona przed wilgocią. Poniżej prezentujemy szczegółowy sposób przeprowadzania prac.

Ścianka działowa z płyty gipsowo – kartonowej wykonana z pojedynczego szkieletu, jednowarstwowej okładziny i wypełnienia w postaci wełny mineralnej posiada dobrą, standardową izolacyjność akustyczną wynoszącą ok. 40 dB. Sprawdza się w przypadku dzielenia pokoi i pomieszczeń gospodarczych. Jeżeli wykonujemy prace w łazience, wybieramy impregnowane płyty gipsowo – kartonowe (typ H). Wchłaniają o wiele mniej wilgoci w porównaniu ze standardowymi materiałami.

Ściana o wyższej izolacyjności akustycznej

Jeżeli oddzielamy pokój muzyczny od innych pomieszczeń, izolacyjność akustyczna na poziomie 40 dB jest zbyt niska. W tym przypadku ściana powinna dobrze tłumić dźwięki, dlatego poleca się wykonanie przegrody, która tłumi dźwięki o natężeniu powyżej 52 dB. Zaleca się wybudowanie ściany z pojedynczym słupkiem obudowaną podwójną warstwą płyt i wypełnioną materiałem izolacyjnym mającym dużą gęstość. np. wełną mineralną o gęstości 80-120 kg/m3. Istnieje jeszcze inne rozwiązanie, które pozwoli na tłumienie nawet do 70 dB. Dobry efekt można uzyskać wznosząc ściankę działową, która składa się z podwójnego szkieletu nośnego dodatkowo obudowanego potrójną warstwą gipsowo-kartonowych płyt. Na stykach ścian działowych z sufitem, innymi ścianami i podłogą trzeba ułożyć taśmy akustyczne.



Ściana odporna na wilgotność

Żeby wznieść ścianę odporną na wilgotność, nie wystarczy zamontować impregnowanych płyt. Trzeba dodatkowo zabezpieczyć materiał w miejscach styku z wodą, np. przy ścianie natrysku, koło wanny i umywalki. Należy użyć płynnych preparatów uszczelniających, które utworzą ochroną warstwę. Do wypełnienia spoin między płytami trzeba użyć mas elastycznych o grzybobójczych właściwościach, a także specjalnych taśm uszczelniających i narożników. Zapobiegną wnikaniu wody. Jeżeli mamy zamiar wykończyć ścianę glazurą, powinniśmy obudować szkielet ściany nie pojedynczą, a podwójną warstwą płyt impregnowanych. Dzięki temu ciężar glazury nie spowoduje zniszczenia kartonowo-gipsowego materiału. Trzeba przy tym pamiętać, że łączny ciężar układanych płytek nie powinien przekraczać 15 kg na jeden metr kwadratowy powierzchni ściany.

Montowanie stelaża

Jeżeli mamy zamiar powiesić na ścianie z płyty gipsowo-kartonowej takie elementy wyposażenia łazienki, jak bidet, WC czy umywalka, to między słupkami szkieletu powinniśmy umieścić specjalne stelaże. Chcąc dodatkowo wzmocnić ścianę i uzyskać miejsce na instalacje, trzeba zastosować podwójną konstrukcję nośną. Między słupkami powinna być pozostawiona przestrzeń o odpowiedniej szerokości. W tym miejscu zostaną umieszczone rury. Słupki, które znajdują się naprzeciw siebie musimy połączyć przewiązkami z gipsowo-kartonowych płyt. Montując stelaż musimy wziąć pod uwagę rodzaj armatury i wielkość obciążenia. Stelaże pod podwieszane miski montuje się do profili ościeżnicowych. Dodatkowo należy przymocować je do podłogi za pomocą kołków rozporowych. Producenci oferują różne szyny, poprzeczki i stojaki doskonale dopasowane do instalacji przyłączeniowych, takich jak baterie naścienne, natryskowe, a także przyłącza do pralki, pisuaru i bidetu.