Ścianka działowa z luksferów. Wady i zalety

Ścianka działowa z luksferów. Wady i zalety

Luksfery to popularna nazwa pustaków wykonywanych ze szkła. Są dostępne w wymiarach 19 cm x 19 cm x 8 cm, albo 24 cm x 24 cm x 8 cm. Wykonywanie ścianek działowych z tego materiału budowlanego wymaga przygotowania zaprawy murarskiej do cegieł klinkierowych bez wapnia. Potrzebne będą także pręty zbrojeniowe, które zostaną następnie ułożone w spoinach i zabezpieczone przed rdzą. Drugim etapem po wymurowaniu ścian, jest wypełnienie spoin między luksferami zaprawą do spoinowania. Jeżeli ściana działowa ma niewielką powierzchnię, pustaki ustawia się między drewnianymi listwami, a następnie pokrywa się spoiny silikonem. Należy pamiętać, że między ścianami działowymi z pustaków szklanych, a konstrukcją mieszkania, pozostawia się szczeliny dylatacyjne wypełnione materiałem.



Powinien być elastyczny, ponieważ jego zadaniem jest przyjęcie ruchu kształtek spowodowanego ich rozszerzaniem i zmniejszaniem się w wyniku działania temperatury powietrza. Maksymalny wymiar powierzchni ściany z pustaków szklanych jest równy 18 metrom kwadratowym.

Szklane ściany działowe posiadają zarówno wady, jak i zalety. Ich negatywną cechą jest ograniczenie wielkości ściany oraz kruchość szklanych pustaków. Należy zachować dużą ostrożność podczas ich transportu, załadunku i rozładunku. Nierówne spoiny niszczą dekoracyjny charakter ściany działowej. Jej wykonanie wymaga zatem dużej precyzji. Pozytywną cechą ścian działowych wykonanych z luksferów są natomiast ich właściwości izolacyjne akustyczne i termiczne. Szklana ściana działowa jest także odporna na uszkodzenia mechanicznie. Rozświetla pomieszczenie. Nie wymaga wykonywania prac mokrych, chyba że ma dużą powierzchnię.