Ściany łukowe sprawiają, że bryła domu i wnętrze ożywa i nabiera dynamicznego charakteru. Do budowy ścian łukowych poleca się cegły i bloczki betonu komórkowego. Do budowy ścian działowych pustaki szklane, zwane potocznie luksferami oraz płyty gipsowo – kartonowe. Ściana, która biegnie po łuku i jest dobrym sposobem na przełamanie monotonii równych powierzchni i prostych kątów. Wzniesienie jej nie jest skomplikowane, a efekt imponujący.
Cegła ceramiczna jest trwałym materiałem, który jest wytrzymały i dostępny w bardzo dobrej cenie. Mają małe wymiary, dlatego bardzo łatwo uzyskać zaokrąglony kształt. Z drugiej strony niewielki rozmiar cegieł powoduje, że murowanie ściany jest bardziej czasochłonne. Najczęściej wykorzystuje się przy budowie ścianek wewnętrznych, a także warstwy elewacyjnej trójwarstwowych ścian. Do budowy zaokrąglonych ścian są wykorzystywane cegły pełne. Ściana wymurowana z nich prezentuje się bardzo efektownie. Ściany z cegły są murowane z zastosowaniem grubych spoin. Przed przystąpieniem do budowy, trzeba wyznaczyć przebieg ściany na podłożu, gdzie będzie wzniesiona. Należy precyzyjnie wyznaczyć rozmieszczenie cegieł, żeby spoiny pionowe nie znajdowały się jednej linii, co jest bardzo kłopotliwe. Cegły są ustawiane na warstwie zaprawy jedna obok drugiej pod katem zależnym od krzywizny łuku. Nierówności powierzchni, które wynikają z przesunięcia poszczególnych cegieł ukrywa się za pomocą zaprawy i tynku.
Beton komórkowy charakteryzuje się niewielkim ciężarem. Budowa ściany przy jego użyciu przebiega bardzo sprawnie. Zapewnia odpowiednią izolację termiczną, dlatego są często stosowane do budowy ścian zewnętrznych. Docinanie bloczków z betonu pod odpowiednim kątem nie osłabia ich nośności. Jeżeli zachowa się odpowiednie grubości, to izolacyjność termiczna również nie ucierpi.
Do budowy ścian zewnętrznych są wykorzystywane przeważnie bloczki z betonu komórkowego mające grubość około 24 – 48 cm. Poszczególne bloczki są przycinane za pomocą ręcznej piły widiowej. Można także wykorzystać elektryczną piłę taśmową pozwalającą na większa precyzję cięcia. Sposób piłowania elementów wynika z promienia ściany. docięte elementy w kolejnych warstwach powinny być wymurowane z przesunięciem pionowych spoin. Bloczki nie mogą być łączone na wpust i wypust. Konieczne jest wykonywanie spoin poziomych i pionowych. Po zakończeniu prac murarskich należy przeszlifować jej powierzchnię. Do ocieplenia materiału izolacyjnego najlepiej wykorzystać wełnę mineralną. Łatwo dopasowuje się do krzywizny muru.
Bloczki betonu komórkowego świetnie sprawdzają się do budowy łukowych ścian działowych. Przed rozpoczęciem prac murarskich trzeba wyznaczyć przebieg ściany łukowej. Zaleca się wykonać to w miejscu, w którym będzie się znajdować przegroda. Aby precyzyjnie obciąć bloczki, należy zastosować tekturowy szablon z narysowanym na nim szkicem przebiegu ściany. Wystarczy ustawić bloczki na szablonie i zaznaczyć krzywiznę muru. Później poszczególne elementy są odpowiednio docinane, żeby pasowały do wyrysowanego na szablonie łuku.
Płyty gipsowo – kartonowe świetnie sprawdzają się podczas budowy przegrody łukowej, która będzie pełnić funkcję ściany działowej. Płyty są montowane na stelażu. Rozwiązanie nie jest pracochłonne. Prace wykończeniowe można rozpocząć od razu, ponieważ tak wzniesiona ściana charakteryzuje się gładką powierzchnią. Można ją pomalować bądź wytapetować. Nie obciąża stropu, dlatego można ją postawić w dowolnym miejscu. Od wewnątrz zostaje zaizolowana wełną mineralną, dlatego bardzo dobrze tłumi hałas. W składach budowlanych są dostępne płyty gipsowo – kartonowe spełniające wymogi ochrony przeciwpożarowej.
Pustaki szklane składają się z dwóch zespolonych części. Pomiędzy nimi znajduje się pustka powietrzna. Przepuszczają promienie słoneczne, ale przez przegrodę widać jedynie zarys postaci. Prywatność domowników zostaje zatem zachowana. Pustaki szklane są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Ściana, która jest z nich wykonana nie wymaga wykańczania. Szkło jest na tyle grube, że nie ulega uszkodzeniom. Posiada niewielkie rozmiary, dlatego budowa ściany przebiegającej po luku nie stanowi problemu. Materiał budowlany sprawdza się także podczas wykonywania ściany o większym zaokrągleniu biegu. Służą do tego szklane pustaki połówkowe. Ściana z pustaków szklanych o przebiegu łukowym można postawić z użyciem zaprawy i zbrojenia lub wykorzystać specjalne łączniki poziome i pionowe. Zastąpią standardową spoinę, a prace budowlane są mniej pracochłonne. Pustaki szklane są montowane na listwie startowej. Przed montażem jest przecinana na pół na całej długości. Dzięki temu można zamocować ją wzdłuż wyznaczonego łuku. Pierwsza część listwy jest mocowana za pomocą kołków do podłoża wzdłuż trasy przebiegu ścianki. Wtedy montuje się pozostałą część listy. Obie części są łączone spinkami. Pustaki są umieszczane obok siebie w listwie. Wcześniej należy ją zazbroić dwoma prętami i wypełnić zaprawą montażową.
Zbrojenie w pionie pojedynczymi prętami i wypełnienie warstwą zaprawy wzdłuż zewnętrznych krawędzi ścianki sprawia, że jest stabilna. Należy pamiętać, że pręty nie mogą dotykać pustaków. Po ułożeniu każdego kolejnego rzędu wykonuje się zbrojenie poziome. Po wymurowaniu czterech rzędów pustaków należy przerwać prace murarskie na dobę, aby uniknąć nierównomiernego osiadania pustaków.