Schody na poddasze. Usytuowanie i oświetlenie schodów. Na co zwrócić uwagę?

Schody na poddasze. Usytuowanie i oświetlenie schodów. Na co zwrócić uwagę?

Schody prowadzące na poddasze powinny być przede wszystkim bezpieczne. Ważna jest dostateczna odległość stopni od dachu. Schody nie powinny zajmować za dużo miejsca. Schody na poddasze najlepiej zlokalizować od strony ściany zewnętrznej, gdzie przebiega skośna połać. Odległość pomiędzy stopniami i dachem musi wynosić co najmniej 205 cm. Przy budowie schodów należy uwzględnić kąt nachylenia dachu. Wygodnym rozwiązaniem jest poprowadzenie schodów na dole prosto w kierunku ściany, w części górnej powinny zostać obrócone o 180°. Będą biegły wtedy równolegle w stosunku do połaci dachu. W każdym z biegów: dolnym i górnym nie powinno znajdować się więcej niż siedemnaście schodów. Można spotkać też schody, które zakręcają pod skosem, ale nie są tak wygodne.



Wchodząc po schodach na poddasze nie można mieć wrażenia, że się zaraz uderzy głową o sufit. Usytuowanie schodów wpływa na ich kształt, więc sposób, w jaki będą przebiegać powinien zostać dobrze przemyślany. W przypadku poddasza często umieszcza się schody w pobliżu skośnej połaci, a wtedy do wyboru są schody zabiegowe lub dwubiegowe.

Nie mniej ważne niż przebieg schodów jest ich oświetlenie. Przydatne są okna, które wpuszczają światło na schody. Dzięki temu wyraźnie widzimy drogę i bez problemu możemy wejść na górę – nie potykając się przy tym. Okna oświetlające schody w ogóle wpuszczają więcej światła do innych części domu, dzięki czemu wnętrze wydaje się przestronniejsze.