Rynny aluminiowe. Wady i zalety.

Rynny aluminiowe. Wady i zalety.

Rynny aluminiowe mogą być ocynkowane lub zabezpieczone innym rodzajem ochronnej powłoki. Powłoki ochronne występują w wielu kolorach, co umożliwia dobranie ich do kolorystyki budynku. Jest to jedna z istotnych zalet aluminiowych rynien. Rynny tego typu słyną z niezwykłej trwałości. Mogą wytrzymać nawet 100 lat. Nie ulegają korozji. Wykazują wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych. Rynny aluminiowe można kupić jako gotowy produkt w sklepie. Wtedy jednak może się okazać, że rynny w którymś miejscu trzeba przycinać, a nie są one zbyt podatne na obróbkę. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są za to aluminiowe systemy ciągłe. Są wytwarzane na placu budowy, co powoduje, że system jest dopasowany. Zbędne staje się używanie łączników. W systemie ciągłym mogą być produkowane rynny, które nie są dłuższe niż 20 m. Specjalne giętarki umożliwiają produkcję idealnie dopasowanych rynien, które nie muszą być ze sobą łączone w żaden dodatkowy sposób.



Kolejnym plusem wszystkich systemów rynnowych z aluminium jest całkiem sprawne samooczyszczenie się rynien. Dzieje się tak dlatego, że rynny mają naprawdę gładką powierzchnię. Ich współczynnik chropowatości wynosi 0,04 mm. Niewiele odbiega od gładkości materiału PCW.

Rynny aluminiowe źle reagują na zmiany temperatury. Podlegają kurczeniu i rozszerzaniu. Współczynnik rozszerzalności liniowej jest niestety dość wysoki. W przypadku systemów rynien, które nie są ciągłe trzeba liczyć się z trudnościami przy obróbce. Montaż niestety wymaga trochę czasu, a wiadomo, że im więcej czasochłonnych elementów, tym bardziej wydłuża się oczekiwanie na efekt końcowy. Trudno znaleźć jakiekolwiek dodatkowe elementy. Na małych dachach nie ma możliwości montażu rynien aluminiowych, ponieważ nie są dostępne rynny o małych średnicach.