Rolety zewnętrzne. Typy i sposób montażu

Rolety zewnętrzne. Typy i sposób montażu

Rolety zewnętrzne obejmują rolety adaptacyjne, rolety przeznaczone do zabudowy oraz nakładane. Produkuje się je z aluminium, stali oraz tworzywa sztucznego. Rolety adaptacyjne należy zamontować po wstawieniu okien, na elewacji ponad otworem okiennym, albo w świetle okna, jego ościeżnicy bądź bocznej ściany okiennego otworu. Rolety adaptacyjne są przeznaczone głównie do budynków, w przypadku których okna zostały zamontowane, albo gdzie zastosowanie innych systemów roletowych jest niepożądane. Rolety adaptacyjne są oparte na bazie skrzynki roletowej z aluminium, założonej na aluminiowe prowadnice, które przymocowuje się do muru lub okiennej ramy. Dostęp serwisowy do wnętrza skrzynki jest zapewniony przez ruchomą klapę rewizyjną znajdującą się na zewnątrz pomieszczenia. Skrzynka rolety jest niewidoczna od wewnątrz. Rolety adaptacyjne występują w wersji z moskitierą i bez.

Rolety do zabudowy charakteryzują się tym, że mogą być zwijane do kasety styropianowej, nadproża ceramicznego lub kasety podtynkowej. Kaseta styropianowa powinna być wzmocniona prętami stalowymi i montowana pod nadprożem. Ceramiczne nadproże jest przygotowywane na zamówienie, zaś kaseta podtynkowa jest montowana w grubym murze i w tym przypadku okno musi być osadzone głębiej. Rolety do zabudowy są wyposażone w skrzynkę aluminiową, którą należy zamontować w nadprożu oraz prowadnice, które są umieszczone we wnęce okiennej.Zapewniają swobodny dostęp do skrzynki od dołu z zewnątrz budynku. Czołowa część skrzynki jest dostosowywana do zabudowy pod tynkiem. Zewnętrzne rolety okienne do zabudowy poleca się do nowo budowanych obiektów, dlatego miejsce na skrzynkę trzeba starannie zaplanować na etapie budowy. Zaletą rolet do zabudowy jest ukrycie skrzynki i prowadnic rolety pod warstwą izolującą i tynkiem, a także ułatwiona konserwacja od zewnątrz. Opcje dodatkowe, które są oferowane przez niektórych producentów to zintegrowanie rolety z moskitierą oraz wyposażenie jej w napęd elektryczny z różnymi wariantami sterowania. Poza tym, rolety do zabudowy charakteryzują się wyjątkowo dużą trwałością.

Ostatnim rodzajem są rolety nakładane charakteryzujące się pełną integracją z ramą okienną. Kaseta jest bardzo dobrze widoczna od wewnątrz. Można zamontować ją przy okazji wymiany okien. Rolety nakładane powstały głównie z myślą o wznoszonych budynkach oraz remontowanych, w których planuje się wymianę okien. Ich konstrukcja opiera się na bazie skrzyni roletowej wykonanej z PCV, nakładanej na ramę okna i montowanej we wnęce okiennej. Ruchoma klapa rewizyjna jest umieszczona wewnątrz pomieszczenia, a jej rolą jest zapewnienie dostępu serwisowego do wnętrza skrzynki. Po zamontowaniu ściana skrzynki rolety powinna zostać ocieplona i otynkowana. Ścianka skrzynki, która jest widoczna od wewnątrz pomieszczenia jest izolowana specjalnym wkładem termicznym, który znajduje się wewnątrz niej, na całej szerokości.