Podczas renowacji elewacji bardzo często popełnianych jest wiele błędów, które wynikają przede wszystkim z niewiedzy i nieuwagi.
Pierwszym z najczęściej popełnianych błędów jest nieoczyszczone podłoże. Podłoże zawsze należy najpierw oczyścić, szczególnie w przypadku ścian pod tynk. Przed tynkowaniem ściany powinny zostać dokładnie umyte szczotką i wodą. Ważne jest również usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, na przykład plam sadzy. Powodują niezwiązanie się tynku z podłożem i jego odpadanie. Innym błędem w wykonywaniu elewacji jest zbyt niska przyczepność podłoża. Należy je przygotować w ten sposób, aby było równe, niemniej w pewnym stopniu chropowate. Gładkie podłoże będzie miało zbyt niską przyczepność. Kiedy ściany są pokrywane tradycyjnym tynkiem, powinniśmy zostawić niewypełnione na głębokość około 1 – 1,5 centymetra spoiny od strony lica ściany. Z kolei w przypadku stosowania tynków cienkowarstwowych zaleca się podkład w postaci siatki z włókna szklanego. Zaleca się także osłonięcie siatką elementów betonowych o gładkiej nawierzchni. Niekiedy nakłada się tynk cienkowarstwowy na tradycyjny. Wówczas warto podrapać powierzchnię kielnią, co bardzo korzystnie wpłynie na zwiększenie przyczepności.
Innym błędem popełnianym często w przypadku renowacji jest źle dobrany skład zaprawy tynkarskiej. Kiedy inwestor decyduje się na tynk cienkowarstwowy, wystarczy zakupić masę, która jest gotowa do nałożenia. Przy wyborze tradycyjnego tynku również istnieje możliwość kupienia gotowej do nałożenia masy. Będzie to dobre i bezpieczne rozwiązanie. W przypadku samodzielnego wykonywania mieszanki, należy bardzo dbać o jakość poszczególnych składników. Nie wolno przesadzać z ilością cementu w zaprawie, ponieważ kiedy tynk ma wyższą zawartość tego składnika, zmniejsza się jego plastyczność i jest bardziej podatny na pękanie i odspajanie się.
Ostatnim z błędów popełnianych podczas renowacji elewacji jest zanieczyszczona woda. Ta, której używa się do wykonywania zapraw tynkarskich musi być wodą o wysokim stopniu czystości. Zaleca się wykorzystywanie wody pitnej z wodociągu. Kiedy nie ma czasu na wykonanie elewacji lepiej powierzyć wykonanie elewacji ekipie profesjonalistów.