Przygotowanie ścian do malowania. Jak przygotować ściany pod farbę?

Przygotowanie ścian do malowania. Jak przygotować ściany pod farbę?

Prawidłowe przygotowanie ścian do malowania ma istotny wpływ na końcowy efekt. Należy zadbać nie tylko o oczyszczenie ich z nieestetycznych plam i odpadającej farby, ale też wyrównać ich powierzchnię.

Oczyszczenie ścian

Przygotowania do prac malarskich powinno się zacząć od usunięcia starej farby, która zdaje się odpadać od ściany. Do pozbycia się starej warstwy należy użyć szpachelki. Za jej pomocą można łatwo i szybko zeskrobać starą farbę. Jeżeli jednak powłoka dobrze przylega do jej powierzchni nie ma takiej konieczności. Ściana powinna zostać oczyszczona nie tylko z farby, ale też z tłustych zabrudzeń i kurzu. Można użyć w tym celu gąbki nasączonej letnią wodą wymieszaną z odrobiną malarskiego mydła. Po usunięciu farby mogą powstać nieestetyczne nierówności. Należy je dokładnie wygładzić papierem ściernym.

Gładka powierzchnia

Drugim krokiem jest wypełnienie szczelin, zagłębień i innych większych nierówności, z którymi nie poradzi sobie ścierny materiał. W roli wypełnienia sprawdzi się gładź gipsowa. Należy wymieszać suchy materiał budowlany z wodą w takich proporcjach, aby gładź nie spływała ze szpachelki. Po wyschnięciu wypełnienia jego powierzchnia będzie chropowata. Dlatego konieczne jest ponowne użycie papieru ściernego.



Grunt to przyczepność farby

Farby i inne środki gruntujące wzmacniają podłoże i zmniejszają jego chłonność. Noszą one także nazwę preparatów podkładowych. Ich zadaniem jest nie tylko wzmocnienie powierzchni, ale także poprawa przyczepności i ujednolicenie koloru. Jeżeli ściana jest pokryta intensywną barwą podkład oddziela jej powłokę od nowo położonej. Nie trzeba malować ścian kilka razy, aby zakryć dawny kolor. Rezygnacja z zastosowania farb i innych środków gruntujących jest tylko pozorną oszczędnością czasu i pieniędzy. W konsekwencji konieczne jest kilkukrotne pokrywanie ścian farbą, a co za tym idzie zwiększa się jej zużycie. Dodatkowo, zwiększona przyczepność powłoki do podłoża zapobiegnie łuszczeniu się farby i nada jej jednolity kolor. Efekt estetyczny będzie znacznie lepszy i trwalszy.

Dopiero po wykonaniu wymienionych wyżej czynności można przystąpić do malowania ścian. Nie wolno pokrywać połaci farbą, jeżeli nie są one oczyszczone i wygładzone. Prowadzi to do łuszczenia się warstwy koloru oraz pojawienia się nieestetycznych zabrudzeń. Nieodpowiednie przygotowanie ścian do prac malarskich zwykle kończy się ponownym remontem.