Projekt domu z poddaszem. Na co zwracać uwagę? Co można z niego wyczytać?

Projekt domu z poddaszem. Na co zwracać uwagę? Co można z niego wyczytać?

Wybór projektu domu zawsze jest trudny. Na pierwszy rzut oka wiele projektów wydaje się być odpowiednimi, ale dopiero po analizie szczegółów okazuje się, czy spełniają nasze oczekiwania. W przypadku domu z poddaszem również trzeba dobrze przeanalizować projekt, a żeby to zrobić trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Rozrysowany projekt nie zawsze jest w pełni zrozumiały, ponieważ jest uproszczony. Oznacza to, że linie przekroju można pomylić np. z liniami ścian. Graficy nie stosują jednego sposobu przedstawiania projektu, dlatego należy mu się dobrze przyjrzeć i wypytać o szczegóły firmę prezentującą projekt.

Na planie poddasza nie widać wysokości skosów w poszczególnych miejscach. Oznacza to, że oglądającemu projekt może się wydawać, że przestrzeni jest wystarczająco dużo w każdym miejscu. Dopiero po zapoznaniu się parametrami okazuje się, że wcale tak nie musi być. Niezbędny jest dokładny obraz przekroju domu, a przede wszystkim poddasza. Szczegółowe plany ilustrują, gdzie i jakie meble można umieścić, co z kolei pozwala przynajmniej na częściowe ocenienie funkcjonalności przestrzeni i wysokości ścian. Dobrze sporządzone projekty prezentują, gdzie znajduje się przestrzeń użytkowa, a gdzie nieużytkowa. Przestrzeń nieużytkową oznacza się niekiedy przez oddzielenie ścianką. Czasem od razu oznacza się, że może być to na przykład miejsce na garderobę. Można też zobaczyć, gdzie wyznaczono miejsce dogodne do postawienia łóżka. Na planie powinny być widoczne wszystkie elementy konstrukcyjne. Słupy, na których opiera się konstrukcja dachu czasem utrudniają zagospodarowanie przestrzeni, ale mogą być też elementem, który uatrakcyjni aranżację.Słupy są oznaczone zwykle jako punkty. W zależności od własnej wizji trzeba wziąć pod uwagę rozmieszczenie wszystkich widocznych elementów konstrukcyjnych. Do takich elementów należy też komin. Jeśli jego umiejscowienie nie będzie nam pasować, to może okazać się, że w ramach danego projektu nie jest możliwa jego przebudowa i usytuowanie w innym miejscu. Komin nie jest bardzo wyraźnie oznaczony na planie. Widać go zwykle jako grubiej zaznaczony fragment ściany.

Ważną kwestią są ponadto ustalenia dotyczące wielkości powierzchni poddasza. Przed 1997 rokiem istniała inna norma jej obliczania. Obliczenia według starej normy wykazują, że powierzchnia jest mniejsza niż sugerują to obliczenia według nowej normy. Pierwsza norma brała pod uwagę wysokość pomieszczenia. Norma, która obecnie obowiązuje bierze pod uwagę obszar mierzony na poziomie podłogi w świetle wykończonych ścian. Należy zasięgnąć informacji, jakiej normy użyto do wyliczenia powierzchni netto. Obliczenia powinny być przeprowadzane według nowej normy, ale nie zawsze tak jest.