Podwyższenie ścianki kolankowej. Na co zwrócić uwagę? Wady i zalety podnoszenia ścianki

Podwyższenie ścianki kolankowej. Na co zwrócić uwagę? Wady i zalety podnoszenia ścianki

Pokoje umieszczone na poddaszu można powiększyć poprzez podwyższenie ścianki kolankowej. Ścianka kolankowa umożliwia przeniesienie ciężaru z dachu na strop, a także zewnętrzne ściany kondygnacji znajdującej się poniżej. Wysokość pomieszczeń na poddaszu jest uzależniona od wymiarów ścianki kolankowej. W projekcie architekt musi wziąć pod uwagę konstrukcję i kąt nachyleni dachu, a ponadto szerokość budynku. Zagospodarowanie poddasza wiąże się z kątem nachylenia dachu oraz ścianką kolankową. Mały kąt nachylenia dachu wymaga wyższej ścianki kolankowej. Ścianka kolankowa musi być wyższa, gdy na poddaszu urządzamy pomieszczenia mieszkalne. W przypadku pomieszczeń o charakterze gospodarczym ścianka może być niższa. Oczywiście im wyższa jest ściana, tym pomieszczenie jest wygodniejsze w użytkowaniu.Zalety

Jeśli pierwotny projekt poddasza okazuje się niewystarczający, a na przykład wcześniejsze pomieszczenia gospodarcze pragnie się przekształcić w pomieszczenia mieszkalne, można zdecydować się na podwyższenie ścianki kolankowej. Im wyższa będzie, tym więcej miejsca uzyskamy. Zdecydowanie uzyskanie większej przestrzeni, która pozwala na dowolną adaptację pomieszczenia jest podstawową zaletą podwyższenia ścianki kolankowej.

Wady

Niestety podwyższanie ścianki kolankowej ma też swoje wady. Zachwiane zostaną proporcje budynku. Architekci tworząc projekt bardzo o to dbają, a gdy wprowadzane są później pewne zmiany bryła budynku przestaje wyglądać harmonijnie. Podwyższenie ścianki kolankowej spowoduje ściana pod okapem będzie się wydawała wyższa. Niewielkie podwyższenie nie będzie zauważalne, ale często podwyższenie musi być znacznie wyższe, aby pomieszczenie spełniało nasze oczekiwania. Zmiany są bardziej widoczne w przypadku małego domu. Wtedy bardzo łatwo o zachwianie proporcji. Ponadto po podwyższeniu ścianki kolankowej okna dachowe zmienią swoje położenie.