Podłoga na legarach. Kiedy stosować? Wady i zalety

Podłoga na legarach. Kiedy stosować? Wady i zalety

Podłoga na legarach jest rozwiązaniem, które można zastosować zarówno w przypadku drewnianych stropów, jak i konstrukcji szkieletowej czy też na żelbetowym stropie. Podłoga na legarach sprawdza się także w przypadku budowy podłogi na gruncie.

Drewniany strop

Deski na legarach są mocowane bezpośrednio do nośnych belek bądź na legarach. Pierwsze rozwiązanie znajduje zastosowanie na nieużytkowym poddaszu. W drugim przypadku legary są układane w poprzek belek. Między belkami stropowymi są umieszczone płyty gipsowo – kartonowe, na których znajduje się izolacja akustyczna. Bezpośrednio do belek są przymocowane legary.

Konstrukcja szkieletowa

W domu o szkieletowej konstrukcji nie można mocować legarów bezpośrednio do belek stropowych z drewna. Konieczne jest położenie wcześniej usztywniających płyt OSB. Dopiero na nich mogą być ułożone legary. Między belkami stropowymi znajdują cię płyty gipsowo kartonowe, a nich izolacja akustyczna. Następnie kładzie się płyty OSB, a na nich montuje legary i przyścienne listwy. Na koniec na legarach są montowane deski podłogowe, których poziom powinien dorównać wysokości przyściennych listw.

Strop żelbetowy

W przypadku żelbetowego stropu deski są układane na poziomującym podkładzie. Szczeliny znajdujące się pod nimi powinny zostać wypełnione pianką poliuretanową. Materiał montażowy dodatkowo usztywni konstrukcję. Podłoga znajdująca się nad nieogrzewanym pomieszczeniem powinna zostać zabezpieczona golią lub papą. Warstwa przeciwwilgociowa powinna znaleźć się pod legarami.Podłoga na gruncie

Legary w podłodze znajdującej się bezpośrednio na gruncie powinny posiadać minimum 10 – 12 cm. Pod deskami musi znaleźć się wystarczająco dużo miejsca na cieplną i przeciwwilgociową izolację. Konieczne jest też zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Podłoga może zostać oparta na konstrukcji wykonanej z nośnych belek opartych na betonowych słupkach, które są następnie przykryte papą. Po ułożeniu cieplnej izolacji należy umocować na wierzchu izolacyjną folię. Ochroni ona posadzkę przed wilgocią. Dopiero wtedy można zamocować legary.

Zalety i wady podłogi na legarach

Główną zaletą drewnianej podłogi na legarach są walory estetyczne , wysoka twardość i odporność na czynniki biologiczne oraz dobre właściwości izolacyjne (termiczne i akustyczne). Drewno w pomieszczeniu pełni rolę naturalnego regulatora wilgotności powietrza i jest hipoalergiczne. Podłoga z desek na legarach umożliwia zniwelowanie nierówności podłoża. Wystarczy zastosować odpowiednie, drewniane kliny układane pod legarami. Wśród wad podłogi na legarach wymienia się jej trzeszczenie w okresie wyschnięcia legarów. Można to zniwelować aplikując pod legary poliuretanową piankę. Sposób wykonania podłogi na legarach nie jest skomplikowany, co przemawia za jej zastosowaniem.