Płyty, granulat i maty z wełny mineralnej. Co wybrać do ocieplenia poddasza i domu?

Płyty, granulat i maty z wełny mineralnej. Co wybrać do ocieplenia poddasza i domu?

Eksperci polecają trzy rodzaje materiałów budowlanych do ocieplenia poddasza i domu. Są to granulat, płyty i maty z wełny mineralnej. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każdy z nich, aby dokonać właściwego wyboru.

Płyty są wykonywane z wełny mineralnej. Mają różne wymiary i grubości. Można wybrać optymalne rozwiązanie do swojego domu. Są nasączane impregnatem, który zapewnia im odporność na wodę. Są sprzedawane w tradycyjnej formie oraz w postaci rolek. Wyróżnia się płyty sprężyste i twarde. Pierwsze z wymienionych są bardziej wodoodporne, ale mają gorszą izolacyjność termiczną. W hurtowniach budowlanych można także dostać płyty lamelowe. Charakteryzują się nieco mniejszą izolacyjnością termiczną i wąskim kształtem. Na tel innych wyróżniają się bardzo dobrą elastycznością. Są bardziej wytrzymałe na rozrywanie w przeciwieństwie do tradycyjnych. Nowością są płyty laminowane z welonem szklanym.

Granulat ma postać wełnianych granulek, które są nasączone olejem mineralnym. Substancja pełni rolę impregnatu, który zlepia i hydrofobizuje strzępki wełny. Granulat można kupić w workach o pojemności wynoszącej od 7,5 kg do 20 kg. Znalazł szerokie zastosowanie, jako materiał do wykonywania termoizolacji nadmuchowej. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,034 W/(m.K) do 0,043 W/(m.K).

Maty również wykonuje się z wełny mineralnej. Mają postać bel o różnej szerokości i długości. Współczynnik przewodzenia ciepła w przypadku mat wynosi od 0,033 do 0,042 W/(m.K). Maty laminowane welonem z włókna szklanego są droższe, ale zapewniają dobrą izolację przed wiatrem. Spośród przedstawionych materiałów służących do ocieplenia poddasza i domu, najlepsze są właśnie maty. Zapewniają efektywną izolację, którą można szybko wykonać.