Płyty gipsowe na podłogę i na ściankę działową? Jakie stosować? Porównanie

Płyty gipsowe na podłogę i na ściankę działową? Jakie stosować? Porównanie

Płyty gipsowe są bardzo popularnym materiałem stosowanym podczas wykonywania ścianki działowej. Dobrze sprawdzą się również podczas wykonania podłogi.

Płyty gipsowe możemy podzielić na gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe. Są stosowane jako suche tynki okrywające murowane ściany i sufity. Można z nich wykonać ściany działowe i podkłady podłogowe. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest szybki montaż i brak konieczności wykonywania mokrych prac. Nie trzeba czekać na schnięcie tynku i można od razu korzystać z pomieszczenia po zamocowaniu materiału.

Zastosowanie płyt w budownictwie jednorodzinnym

W budownictwie jednorodzinnym płyty gipsowe są stosowane do zabudowy poddaszy i budowy ścianek działowych. Poza tym możemy wykorzystać je w roli suchego podłoża pod posadzki, wypełnienia konstrukcji w podwieszanych sufitach oraz jako suche tynki sufitów i ścian. Można układać płyty w kilku warstwach. W ten sposób możemy poprawić cechy ogniochronne i izolacyjność akustyczną przegród. Kilkuwarstwowa okładzina z gipsowych płyt dodatkowo zwiększa sztywność ścian.Plusy stosowania płyt gipsowych

Płyty gipsowe są lekkie i umożliwiają szybkie wykończenie ścian wnętrza. Za ich pomocą można szybko i niskim kosztem podzielić duże pomieszczenie na dwa mniejsze. Otrzymana ścianka działowa może być równie łatwo rozebrana. Płyty gipsowe pozwalają uzyskanie dużych i gładkich powierzchni bez widocznych połączeń. Materiał może być malowany, tapetowany i pokrywany płytką ceramiczną. Płyty gipsowe świetnie sprawdzają się jako podkład dla parkietu lub wykładzin podłogowych. Materiał może być łatwo obrabiany nawet za pomocą najprostszych narzędzi. Montaż „na sucho” umożliwia korzystanie z pomieszczeń od razu po zakończeniu prac. Nie ma przeciwwskazań do poprowadzenia kabli i rur pod płytami gipsowymi. W ten sposób można ukryć nieestetyczne instalacje. Ściana okryta okładziną z gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych płyt jest trwała, ognioodporna i charakteryzuje się dobrymi właściwościami akustycznymi.

Porady dla kupujących

Płyty gipsowo-włóknowe są znacznie droższe od gipsowo-kartonowych płyt. Wyższa cena wynika z uniwersalnego charakteru i mniejszego zużycia materiałów dodatkowych. Przed wyborem płyt warto porównać ceny proponowane przez różnych producentów i dystrybutorów. Hurtownicy mogą uzyskać zniżki od producenta, więc warto porównać kilka ofert.