Płyty budowlane i wykończeniowe do suchej zabudowy. Jakie są rodzaje. Jakie wybrać?

Płyty budowlane i wykończeniowe do suchej zabudowy. Jakie są rodzaje. Jakie wybrać?

Płyty gipsowo-włóknowe powstają z gipsu i włókien celulozy oraz posiadają jednorodną budowę, zapewniającą lepszą sztywność i trwałość. Producenci oferują specjalne materiały o wyjątkowych właściwościach, m.in. wodoodporne, jastrychowe i ogniochronne. Wodoodporne płyty posiadają rdzeń obłożony welonem z włókna szklanego. Są bardziej odporne na uszkodzenia i ogień oraz charakteryzują się nasiąkliwością wynoszącą do 3%. Rdzeń płyt wzmacnia się dodatkowo środkiem hydrofobowym i włóknami. Jastrychowe płyty gipsowo-włóknowe są wykorzystywane do wykonywania podkładów pod posadzki. Występują w formie płyt pojedynczych i dwuwarstwowych.  Ogniochronne płyty gipsowo-włóknowe posiadają powierzchnię laminowaną obustronnie welonem z włókna szklanego, dzięki czemu powstrzymują działanie ognia przez około godzinę. Są bardzo twarde i wytrzymałe na uszkodzenia.

Płyty gipsowo-kartonowe

Płyty gipsowo-kartonowe są najczęściej stosowane w budownictwie. Można podzielić je na kilka typów różniących się między sobą pod względem właściwości. Płyty gipsowo-kartonowe A posiadają rdzeń obłożony kartonem z obu stron. Płyty gipsowo-kartonowe H2 wyróżniają się zaimpregnowaną powierzchnią, przez co nie chłoną wody. Można je rozpoznać po zielonym zabarwieniu. Doskonale sprawdzaj się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, np. w łazienkach. Płyty gipsowo-kartonowe typu F charakteryzują się zwiększoną odpornością ogniową. Ich rdzeń jest wykonany z gipsu i wzmocniony siatką z włókna szklanego bądź rozproszonymi włóknami szklanymi. Można rozpoznać je po różowym kolorze. Płyty FH2 są nie tylko ognioodporne,ale również wodoodporne. Grube płyty gipsowo-kartonowe są bardziej masywne od zwykłych. Tworzą sztywne okładziny i są bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia. Doskonale sprawdzają się w roli izolacji akustycznej oraz podłoża pod ceramiczne płytki. Są dobrym zabezpieczeniem drewnianych konstrukcji.



Płyty twarde i elastyczne

Specyficznym rodzajem płyt gipsowo-kartonowych są płyty do gięcia na sucho pozwalające na dowolne kształtowanie przestrzeni. Wyjątkowo lekkie i cienkie płyty posiadają rdzeń zbrojony włóknami szklanymi i powierzchnie pokrytą welonem z włókna szklanego. Przeciwieństwem elastycznych płyt są twarde płyty gipsowo-kartonowe oznaczane symbolem DFRIEH2. Są odporne na ogień, mają zagęszczony rdzeń, a poziom wytrzymałości wynosi ponad normę. Są bardziej wytrzymałe na zginanie i odporne na wodę. Znacząco poprawiają właściwości akustyczne ścian.

Akustyczne i termiczne płyty

Ciepłochronne płyty gipsowo-kartonowe są wyprodukowane w ten sposób, że posiadają współczynnik ciepła niższy o 34%. Współczynnik przewodzenia ciepła w ich przypadku jest lepszy niż w przypadku innych płyt gipsowo-kartonowych.

Perforowane płyty gipsowo-kartonowe są płytami akustycznymi, które mają zdolność rozpraszania dźwięków, ze względu na otwory osłonięte włókniną akustyczną. Są polecane głównie do wykonywania podwieszanych sufitów. Akustyczne płyty gipsowo-kartonowe charakteryzują się wyraźną, krystaliczną strukturą zawierającą dodatkowo włókna mineralne i inne dodatki, które ograniczają przenikanie dźwięków.