Parametry styropianu. Gęstości i współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) <br>Co to jest?

Parametry styropianu. Gęstości i współczynnik przewodzenia ciepła (lambda)
Co to jest?

Styropian jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów termoizolacyjnych. Należy do grona tworzyw sztucznych. Proces produkcji polega na spienieniu granulek polistyrenu. W zależności od stopnia spienienia, producent otrzymuje rodzaje styropianu odróżniające się od siebie parametrem gęstości. Materiał, który charakteryzuje się niską gęstością jest słaby i łatwo ulega zgnieceniu. Im większa gęstość, tym lepsza odporność na działanie czynników mechanicznych.

Przy zakupie styropianu trzeba wziąć pod uwagę jego parametry. Do kluczowych właściwości należą gęstość i lambda. Na opakowaniu styropianu często można zauważyć oznaczenie lambdy deklarowanej. Jest to współczynnik przewodzenia ciepła, który określono w warunkach laboratoryjnych. Po zastosowaniu materiału w domu jednorodzinnym, parametr ten może być nawet o 30% niższy.



Warto wziąć to pod uwagę. Producenci często wykorzystują niewiedzę konsumentów dla swoich korzyści. Podobnie jest w tym przypadku. Gęstość i współczynnik przewodzenia ciepła są ze sobą ściśle związane. Można bowiem zauważyć pewną zależność. Im wyższy jest parametr gęstości, tym wyższy współczynnik przewodzenia ciepła. Lambda jest mierzona według europejskiej normy EN 12667. Powinna wynosić od 0,032 do 0,038 W/(mK). Im niższy jest ten parametr, tym mniej energii potrzeba do ocieplenia i ochłodzenia wnętrza mieszkania.

Gęstość jest bardzo istotna bo pozwala określić jakość styropianu. Producenci, którzy chcą zmniejszyć koszty produkcji i obniżyć cenę, dodają mniej granulek polistyrenu. W efekcie wyprodukowany materiał nie jest optymalny pod tym względem. Nie zapewnia też tak niskiego współczynnika przewodzenia ciepła. Dzięki „oszczędności“ producentów, konsument może kupić produkt tańszy o kilka złotych. Wydaje się to niewiele, ale w czasie dużej konkurencji cenowej, ma ogromny wpływ na zwiększenie wyników sprzedaży. Kupując materiały budowlane należy zachować zdrowy rozsądek, ale oszczędność w tym przypadku nie zawsze popłaca.