Ogrzewanie podłogowe. Co to jest? Wady i zalety.

Ogrzewanie podłogowe. Co to jest? Wady i zalety.

Coraz większą popularność zdobywa ogrzewanie podłogowe, które może być zastosowane w przypadku każdej podłogi i ułożone na gruncie, albo na stropie. Rodzaj posadzki użyty do wykończenia także nie ma większego znaczenia. Warto jednak pamiętać, że ogrzewanie podłogowe sprawdza się najlepiej w przypadku płytek kamiennych i ceramicznych, które przewodzą ciepło. Poza tym strop powinien być na tyle stabilny, aby utrzymał obciążenie przewodów grzewczych.

W ocenie temperatury pomieszczenia bierze się pod uwagę przede wszystkim komfort cieplny, czyli wrażenia odczuwane przez osoby przebywające w pomieszczeniu. Komfort cieplny zależy natomiast głównie od wilgotności i prędkości powietrza w pomieszczeniu, jak również od temperatury ścian, okien i podłogi. Ogrzewanie podłogowe jest zdaniem wielu ekspertów najlepszym sposobem na uzyskanie optymalnej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Niemniej jednak posiada ono zarówno zalety, jak i wady.

Jeśli chodzi o koszty wykonania tego rodzaju ogrzewania nie są wysokie, a koszty użytkowania ogrzewania podłogowego można zmniejszyć poprzez wykorzystania taryfy strefowej podczas rozliczania użytkowania. Podłogowe ogrzewanie jest bezpieczne, ponieważ przewody grzewcze są na całej długości ekranowane, a ekran jest uziemiony. Poza tym badania dowiodły, że ogrzewanie podłogowe nie wytwarza pola elektromagnetycznego, które źle wpływa na zdrowie człowieka. Ten typ ogrzewania nie powoduje również porażenia. Dodatkową zaletą ogrzewania podłogowego jest estetyka sposobu montowania. Poza tym jest wytrzymałe i stabilne oraz można je użytkować przez około kilkadziesiąt lat.

Podłogowe ogrzewanie nie wymaga miejsca na urządzenia grzewcze, zatem system ten można stosować w łazience, kuchni i korytarzach. Można je także wykorzystać do podgrzewanych schodów i podjazdu na zewnątrz mieszkania. Rozkład ciepła emitowanego przez przewody grzewcze jest równomierny w całym pomieszczeniu.

Wadą ogrzewania podłogowego jest jednak długi czas nagrzewania powietrza w pomieszczeniu. Poza tym w przypadku większych mieszkań ogrzewanie podłogowe może być niewystarczające i konieczne będzie zastosowanie dodatkowych systemów grzewczych. Wadą podłogowego ogrzewania jest także to, że mimo, iż rzadko ulega usterkom, ich usuwanie wymaga specjalistycznego sprzętu.