Ogrzewanie akumulacyjne. Co to jest? Jak działa?

Ogrzewanie akumulacyjne. Co to jest? Jak działa?

Ogrzewanie akumulacyjne ostatnimi czasy stało się bardzo popularne. Opiera się w głównej mierze na działaniu elektrycznych pieców akumulacyjnych o charakterze stacjonarnym. Bardzo często wykorzystuje się piece z dynamicznym rozładowaniem. Mechanizm działania pieców akumulacyjnych jest sterowany za pomocą prostego w użyciu regulatora. Wystarczy jedynie ustawić odpowiednią temperaturę. W piecu akumulacyjnym znajdują się czujniki, które analizują różnicę temperatury zaprogramowanej i temperatury, która panuje w pomieszczeniu.

Ogrzewanie akumulacyjne jest oparte na akumulowaniu ciepła przez piece w chwili, gdy energia elektryczna dostarczana jest w niższych stawkach. Gromadzone przez nie ciepło jest oddawane jeśli zachodzi potrzeba ogrzania mieszkania. Piece akumulacyjne powinny korzystać z energii liczonej zgodnie z cennikiem taryfy weekendowej, grzewczej lub nocnej. Funkcjonowanie akumulacyjnych pieców grzewczych polega na tym, że rdzeń pieców jest nagrzewany, a ciepło oddawane jest poprzez wentylator promieniowy. Praca pieców akumulacyjnych jest cicha. Piece akumulacyjne posiadają dodatkowe układy sterujące, które pozwalają na kontrolowanie ilości wydmuchiwanego ciepła. Gromadzenie ciepła przez piece akumulacyjne jest możliwe dzięki magnezytowi, z którego wykonane są elementy konstrukcyjne. Poza tym odpowiednia izolacja termiczna zapewnia zachowanie bezpiecznej temperatury na zewnątrz pieca. Wkłady magnezytowe akumulujące ciepło, mogą być rozgrzane nawet do temperatury 600 stopni.

Piece akumulacyjne można jednak bez obaw umieszczać bezpośrednio przy ścianie, ponieważ obudowę wykonuje się z materiałów, które powodują, iż nie nagrzewa się. Nie ma niebezpieczeństwa poparzenia się. Masy zimnego i ciepłego powietrza są mieszane w specjalnej komorze znajdującej się w dolnej części pieca. Ciepłe powietrze jest kierowane do pomieszczeń, które mają być ogrzane. Dodatkową zaletą ogrzewania akumulacyjnego jest możliwość oczyszczania powietrza z kurzu i pyłków. W komorze można bowiem umieścić specjalny filtr, który pozwoli na oczyszczanie zimnego powietrza. Do zalet ogrzewania akumulacyjnego możemy zaliczyć niskie koszty eksploatacji i wysokiej jakości ciepło. Poza tym piece akumulacyjne są urządzeniami, które rzadko ulegają awariom. Ich główne wady to rozmiar i ciężar. Nie należą do mobilnych urządzeń. Są duże i ciężkie.