Ocieplenie ścian działowych na poddaszu użytkowym. Sposoby

Ocieplenie ścian działowych na poddaszu użytkowym. Sposoby

O właściwej izolacji ścian działowych na poddaszu użytkowym należy pomyśleć już w trakcie ich wznoszenia. Ściana poddasza powinna mieć współczynnik przenikania ciepła równy nie więcej niż 1 W/(m2K). Należy wziąć to pod uwagę wybierając rodzaj i grubość izolacji termicznej. Znaczna część ścian budowanych na poddaszach są szkieletowymi, wypełnianymi wełną mineralną.

Ścianka działowa, która oddziela najniższe fragmenty poddasza znacznie ułatwia zorganizowanie pomieszczenia. Nosi nazwę przedścianki. Ze względu na oszczędność energii, dach jest ocieplany na skosach pomieszczeń ogrzewanych, w przedściance oraz na stropie nad poddaszem. Dodatkowo, ocieplenia wymaga podłoga w przestrzeni znajdującej się za wspomnianą ścianką. W ten sposób zapobiega się powstaniu dużego mostka termicznego. Grubość warstwy izolacyjnej pokrywającej ściankę zależy od tego, czy część dachu znajdująca się za nią została ocieplona.

Ściana oddzielająca mieszkanie i schowek powinna zostać pokryta izolacją termiczną. Warstwa izolacyjna pełni nie tylko rolę termiczną, lecz także akustyczną. Warto dodatkowo zastosować paroizolację. Jeżeli przestrzeń jest słabo ogrzewana, izolacja ścian nie wystarczy. Trzeba też pokryć warstwą izolacyjną podłogę. Ocieplenie zwykle kładzie się między legarami. Zostaje osłonięte od góry płytą wiórową (OSB, MFP). Na stropie pod ociepleniem dodatkowo trzeba położyć paroizolację. W ten sposób zapobiega się przenikaniu pary wodnej z niższej kondygnacji. Należy także ocieplić połać dachu. W starych domach funkcję ściany oddzielającej część mieszkalną od gospodarczej jest ściana stolcowa. Charakteryzuje się tym, że podpiera więźbę dachową oraz jest zbudowana ze słupów i ukośnych elementów zwanych mieczami. Przestrzeń między drewnianymi elementami zwykle jest wypełniana cegłami. W ten sposób ściana zyskuje walor estetyczny. Powinna zostać ocieplona. Najczęściej stosuje się konstrukcję warstwową.

Łazienka na poddaszu wymaga dobrej izolacji termicznej, zwłaszcza gdy sąsiaduje z nieogrzewaną strefą. Duża rolę odgrywa zaizolowanie ścian. Izolacja termiczna ma za zadanie nie tylko chronić przed stratami ciepła, ale także być paroizolacją. Ściany w łazience zwykle osłania się podwójną warstwą impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych.