Ocieplenia balkonu i ocieplenia<br> tarasu. Zasady. Na co zwrócić uwagę?

Ocieplenia balkonu i ocieplenia
tarasu. Zasady. Na co zwrócić uwagę?

Bagatelizowanie ocieplenia balkonu czy tarasu prowadzi do problemów przy eksploatacji budynku. Przy wyborze materiałów izolacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykorzystanych materiałów. Źle wykonane ocieplenie powoduje odpadanie płytek, pękanie fug, powstawanie białych wykwitów, a co gorsza – zacieki na ścianach i sufitów. Przyczyną jest woda zmagazynowana we wnętrzu tarasu.

Podstawową zasadą wykonywania izolacji termicznej balkonu i tarasu jest zadbanie o odpowiednią hydroizolację oraz wypełnienie płytki ceramicznej klejem. Płytki połączone fugą nie pełnią funkcji hydroizolacji. Nie są w stanie zabezpieczyć tarasu czy balkonu przed wnikaniem wody. Szukając płytek na taras zwróć uwagę na to czy są mrozoodporne. Do ich montażu użyj specjalnego kleju elastycznego klasy C2. Szerokość spoin musi wynosić co najmniej 5 mm. Montowane płytki powinny być całkowicie pokryte klejem. Do ich spoinowania warto zastosować fugę cementową klasy CG2, która ma dużą elastyczność. Nie zapomnij o krawędziach tarasu. Zamontuj tam elementy odpływowe. Połącz płaszczyznę tarasu z cokołem i uszczelnij je za pomocą specjalnej taśmy.

Stosując się do powyższych zasad, odpowiednio zabezpieczysz powierzchnię tarasu. Elastyczna hydroizolacja przenosi naprężenia i jest odporna na czynniki atmosferyczne. Wybieraj materiały o wysokiej paroprzepuszczalności. Nawet jeżeli pod płytki przeniknie odrobina wody, łatwo zmieni się w parę wodną i zostanie usunięta.