Poddasza użytkowe i nieużytkowe są ocieplane w nieco inny sposób. Poddasze nieużytkowe jest ocieplane w mniejszym stopniu, ponieważ nie chodzi o ogrzanie pomieszczeń na poddaszu, lecz wyłącznie o to, żeby ciepło nie uciekało z domu. Niezależnie, z jakim typem poddasza mamy do czynienia prace termoizolacyjne wykonuje się, gdy prace dekarskie zostaną zakończone.
Poddasze użytkowe wymaga ocieplenia połaci dachowych. Do prac przystępuje się, kiedy pokrycie dachowe jest już ułożone, a okna wstawione, czyli gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym. Poddasze użytkowe jest ocieplane przede wszystkim wełną mineralną szklaną lub skalną. Łatwo się ją układa, ponieważ jest sprężysta. Jest polecana ze względu na znakomite właściwości termiczne. Najlepiej sprawdza się wełna w postaci płyt.
Dokładnie wypełnia przestrzenie rozmieszczone pomiędzy elementami konstrukcji dachu. Wełna mineralna posiada jeszcze jedną doskonałą cechę – jest materiałem niepalnym. Pomimo tego, że sama konstrukcja dachu jest drewniana, to wełna chroni dach w razie pożaru. Kiedy mamy do czynienia z poddaszem użytkowym, materiał izolacyjny jest układany pomiędzy krokwiami, ale może też być układany pod pokryciem na sztywnym poszyciu z desek albo płyt OSB.
Gdy mamy do czynienia z poddaszem nieużytkowym, należy go ocieplić, aby ciepło nie uciekało z pomieszczeń znajdujących się poniżej poddasza, które są ogrzewane. Ocieplanie poddasza nieużytkowego jest mniej skomplikowane. Prace ociepleniowe polegają wyłącznie na ociepleniu stropu nad ostatnią kondygnacją. Na skośnych połaciach dachu nie umieszcza się termoizolacji. Na poddaszach użytkowych również stosuje się wełnę mineralną jako materiał termoizolacyjny. Układa się jedną, a czasem dwie warstwy termoizolacji.