Ocieplenie budynku od wewnątrz jest możliwe pod względem technicznym,. Niejednokrotnie to jedyne słuszne rozwiązanie. Posiada pewne zalety, jednak eksperci wskazują na szereg wad, zniechęcając tym samym do tego rodzaju izolacji.
W okresie zimowym objętość muru znajduje się w strefie przemarzania, bo nie jest chroniony warstwą zewnętrznej izolacji. Istnieje ryzyko zawilgocenia ścian. Wybierając materiały ocieplające należy zwrócić uwagę na parametr paroprzepuszczalności. W ten sposób można skutecznie uniknąć nasycenia parą wodną muru. Latem mur nagrzewa się bardziej. Powoduje to dużą różnicę temperatur, co nie jest korzystne dla materiałów konstrukcyjnych. Wiąże się to z ich rozszerzalnością cieplną. Jeżeli zastosuje się ocieplenie od wewnątrz domu, to układ grzewczy pomieszczenia będzie nagrzewał wyłącznie powietrze i przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Charakteryzują się małą pojemnością cieplną, dlatego w celu zapobiegania przegrzaniu, trzeba wybrać układ grzewczy umożliwiający utrzymanie stałej temperatury. Koszty izolacji termicznej wykonywanej od wewnątrz domu zwykle są wyższe. Bardzo często konieczne jest zatrudnienie fachowców, aby izolacja została starannie wykonana, a mostki cieplne usunięte.
Zaletą wykonania ocieplenia od wewnątrz jest natomiast to, że nie narusza wyglądu zewnętrznej fasady. To szczególnie ważne w przypadku budynków zabytkowych. Prace można wykonywać przez cały rok i bez względu na pogodę. W przypadku wykonywania termoizolacji do zewnątrz ekipa budowlana pracuje tylko wtedy, gdy pozwalają na to warunki pogodowe. Popularność termoizolacji wykonywanych od wewnątrz sprawia, że producenci oferują specjalne materiały termoizolacyjne – m.in. płyty o wysokiej paroprzepuszczalności. Swój wybór warto skonsultować ze specjalistą w dziedzinie budownictwa.