Odtworzenie prawidłowej izolacji przeciwwilgociowej to najlepszy sposób na uratowanie przed wilgocią zniszczonej ściany i piwnicy budynku. Przyczyną zawilgocenia jest woda zalegająca w gruncie. Ściany niszczą się i są mniej wytrzymałe. W środowisku wilgotnym dobrze rozwijają się grzyby i pleśnie będące niejednokrotnie przyczyną różnych chorób.
Nowa hydroizolacja może być wykonana z wykorzystaniem metody mechanicznej. Polega na na przerwaniu ciągłości drogi podciągania kapilarnego prze umieszczenie w murze przegrody. To specjalny element o właściwościach wodoszczelnych, odporny na korozję, wykonany z tworzywa sztucznego, albo z metalowej blachy.
Drugi sposób wykonania hydroizolacji to iniekcje grawitacyjne. Do zastosowania tej metody potrzebne będą gęste preparaty. Są aplikowane na zawilgoconą powierzchnię. Wnikają w mur i naprawiają go. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wyjątkowo zniszczonych ścian.
Hydroizolacja może też zostać wykonana ciśnieniowo. Charakteryzuje się lepszą trwałością od iniekcji grawitacyjnej, bo substancja wnika głębiej. Wypełnia zarówno kapilary materiału budowlanego, jak i szczeliny znajdujące się w murze.
Nie warto zwlekać z wykonaniem nowej izolacji przeciwwilgociowej. Im większa zwłoka, tym wyższe koszty prac budowlanych.