Najlepsza inwestycja: Nieruchomości czy akcje?

Nieruchomości czy akcje to częsta debata wśród inwestorów. Obie są doskonałymi inwestycjami długoterminowymi, ale wybór między nimi może zależeć od osobistej sytuacji i tolerancji ryzyka. Dla niektórych osób nieruchomości mogą być przystępnym sposobem na zainwestowanie pieniędzy, które nie będą potrzebne przez co najmniej pięć lat. Inni mogą mieć już znaczne oszczędności w planach 401(k) lub na innych kontach korzystających z ulg podatkowych, co sprawia, że akcje są logicznym sposobem na powiększenie tych pieniędzy – choć ze znacznym ryzykiem utraty wartości. Inwestowanie w nieruchomości może być mniej ryzykowne i bardziej dostępne dla wielu osób niż inwestowanie na giełdzie. Ale jeśli jesteś w stanie podjąć większe ryzyko i masz więcej gotówki do zainwestowania, akcje mogą mieć większe potencjalne korzyści (ale także ryzyko).

Korzyści z inwestowania w nieruchomości

Nieruchomość jest namacalnym aktywem i może być łatwiejsza do zarządzania niż skomplikowana giełda. Można je zobaczyć, można je dotknąć. Możesz uzyskać praktyczną wiedzę na temat biznesu zarządzania nieruchomościami. Jako właściciel nieruchomości możesz doświadczyć satysfakcji z naprawiania nieruchomości, wybierania najemców i otrzymywania miesięcznego czeku na czynsz. Nieruchomość jest sprawdzony sklep bogactwa. Inflacja z czasem obniżyła wartość aktywów papierowych, takich jak akcje, obligacje i gotówka. Ale wartość nieruchomości generalnie utrzymuje się lub przewyższa inflację w dłuższej perspektywie. Nieruchomość może być źródłem dodatkowego dochodu. Można przekształcić część domu w nieruchomość do wynajęcia, generując miesięczny dochód. Można też nabyć nieruchomości komercyjne, takie jak budynki handlowe, centra handlowe, hotele czy apartamentowce, które mogą generować znacznie wyższy dochód.

Korzyści z inwestowania na giełdzie

Akcje to zbywalny kawałek własności w firmie. Jeśli firma dobrze sobie radzi, cena akcji również. Możesz wybierać spośród tysięcy spółek z setek branż, w tym z rynków wschodzących i małych firm. Dzięki akcjom możesz połączyć swoje pieniądze z milionami innych inwestorów i zdywersyfikować ryzyko. Jeśli jedna spółka upadnie, nie pociągnie to za sobą spadku wartości całego portfela. Jeśli chcesz zainwestować dużą kwotę pieniędzy, znacznie łatwiej jest znaleźć wystarczająco dużo dużych firm, aby kupić znaczną część, niż kupić znaczny kawałek tysiąca różnych nieruchomości. Akcje to łatwy sposób na uczestniczenie w gospodarce. Zmiany w ogólnej gospodarce wpływają na każdą branżę w różny sposób. Jeśli posiadasz akcje z wielu różnych branż i typów firm, będziesz w stanie przejechać przez spowolnienia gospodarcze i cieszyć się wzrostem, gdy gospodarka ma się dobrze.

Ryzyko i wady inwestowania w nieruchomości

Nieruchomości mają wiele zalet, ale wiążą się też z poważnym ryzykiem i wadami: Nieruchomości są niepłynne. Nie można sprzedać nieruchomości tak jak akcji czy innych inwestycji. Może trzeba czekać miesiące lub lata, aby sprzedać nieruchomość. I może nie dostać tyle za to, jak miałeś nadzieję. Może nie być kupca, kiedy chcesz sprzedać. Jeśli nie można znaleźć kupca, może być zmuszony do podjęcia straty lub poniżej ceny rynkowej. Nieruchomość jest cykliczna. Rynek nieruchomości jest związany ze wzrostem populacji, stopy zatrudnienia i stopy procentowe. To nie jest tylko równanie podaży i popytu, chociaż odgrywa rolę. Wartość nieruchomości jest również związana z ogólnym stanem gospodarki i zdolności ludzi do zakupu domów. Kiedy są czasy spowolnienia gospodarczego, wartości nieruchomości będą również spadać.

Ryzyko i wady inwestycji giełdowych

Istnieją również znaczące ryzyka i wady inwestowania w akcje: Inwestycje w akcje są zmienne. Wartość akcji może rosnąć lub spadać z miesiąca na miesiąc i z roku na rok. Długoterminową tendencją jest jednak wzrost wartości akcji, ale nie sposób przewidzieć, kiedy dana akcja wzrośnie lub spadnie w wartości. Rynek akcji może być dość zmienny w krótkim okresie, zwłaszcza w niepewnych czasach gospodarczych. Nie ma również gwarancji, że akcje danej firmy będą rosły w wartość lub że będziesz mógł je sprzedać, kiedy będziesz chciał. Inwestowanie w akcje wymaga badań. Nie można włożyć pieniędzy w akcje i odejść. Musisz stale monitorować swoje akcje, aby upewnić się, że są na dobrej drodze. Należy również być gotowym do ich sprzedaży, jeżeli potrzebujemy pieniędzy na zakup domu, sfinansowanie nauki dziecka w college’u lub w inny sposób osiągnięcie ważnego celu.

Czy powinieneś inwestować w nieruchomości czy w akcje?

Decyzja o tym, czy kupić nieruchomość czy zainwestować na giełdzie, sprowadza się do twojej osobistej sytuacji i tolerancji ryzyka. Jeśli masz więcej gotówki niż możesz sobie pozwolić na inwestowanie, akcje są bardziej lukratywne niż nieruchomości. Jednak wiążą się one również z większym ryzykiem, zwłaszcza w krótkim okresie czasu. Jeśli masz ograniczoną ilość pieniędzy do zainwestowania, nieruchomości mogą być lepszą opcją. Możesz kupić nieruchomość już od około 5 000 dolarów za dom jednorodzinny lub 50 000 dolarów za wielorodzinną nieruchomość do wynajęcia. I nie ma żadnych miesięcznych opłat za zarządzanie lub obrotu nieruchomościami. Jeśli jesteś młody i możesz podjąć większe ryzyko, rozważ inwestowanie na giełdzie. Jeśli jesteś starszy i masz ograniczone oszczędności, rozważ inwestowanie w nieruchomości. Jeśli masz dużą ilość pieniędzy do zainwestowania, możesz zrobić mieszankę zarówno nieruchomości, jak i akcji.

Podsumowując

Nieruchomości i akcje to doskonałe inwestycje długoterminowe. Ale wiążą się one z poważnym ryzykiem i wadami. Nieruchomości są niepłynne, a akcje zmienne. Jeśli masz ograniczoną ilość gotówki do zainwestowania i możesz podjąć większe ryzyko, inwestowanie na rynku akcji może być lepszym wyborem niż nieruchomości.

Co należy wziąć pod uwagę podczas remontu domu

Jeśli chcesz wyremontować swój dom, zapewne wiesz, że proces ten jest nieco kłopotliwy pod względem finansowym. Niektóre remonty są bardziej zabawne niż inne, a niektóre...

CZYTAJ WIĘCEJ

Cegły elewacyjne – co warto wiedzieć?

Cegły elewacyjne są stosowane bardzo często. Przy wykonywaniu elewacji należy unikać podstawowych błędów. Jednym z nich jest niestaranność podczas wymurowania ścianki elewacyjnej. Należy pamiętać o...

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak zaprojektować idealny dom

Większość ludzi chce zbudować idealny dom. Jest magnesem dla wielu typów ludzi, a ich zainteresowania ciągle się zmieniają. Nie jest łatwo zaprojektować dom, który odpowiada...

CZYTAJ WIĘCEJ

Jakie są rodzaje mebli do sypialni

We współczesnym świecie wiele osób szuka większego komfortu w swoich sypialniach. Na rynku można znaleźć i kupić wiele różnych rodzajów mebli do sypialni. Dlatego musimy...

CZYTAJ WIĘCEJ