Naprawa tynku. Szpachlowanie rys i pęknięć. Zasady

Naprawa tynku. Szpachlowanie rys i pęknięć. Zasady

Wiosna jest dobrym momentem na wykonanie drobnych napraw w domu. Warto uważniej przyjrzeć się ścianom oraz uzupełnić nieestetyczne rysy i pęknięcia. W ten sposób można zaszpachlować dziury, rysy i pęknięcia.

Szpachlowanie rys

Rysy, które są płytki i nie przechodzą na wskroś przez warstwę tynku, należy naprawić poprzez zastosowanie zaprawy naprawczej dobranej do tynku. Następnie wystarczy nanieść ją szpachlą na nieco poszerzoną, oczyszczoną i zagruntowaną rysę. Innym sposobem na usuwanie rys jest zastosowanie akrylowego uszczelniacza. Wadą rozwiązania jest widoczność zaplombowanych miejsc po pomalowaniu ściany.

Usuwanie pęknięć

Pęknięcia tynku powinny zostać poszerzone i wyczyszczone z pyłu, podobnie jak uszkodzenia w postaci rys. Należy je również zagruntować. Zaprawa naprawcza musi być dobrana odpowiednio do tynku. Po rozrobieniu jej z wodą trzeba nanieść masę szpachelką na ubytek w tynku. Jeżeli pęknięcie jest duże i długie, warto zastosować taśmą bądź siatkę zbrojącą wykonaną z włókna szklanego.Taśma powinna być wtopiona między warstwy zaprawy. Należy nałożyć ją po nałożeniu pierwszej warstwy tynku i zasłonić drugą warstwą. Zbrojenie nie może wystawać ani poza wgłębienie w starym tynku, ani poza zaprawę. Szerokie pęknięcia należy wypełnić przed szpachlowaniem i zbrojeniem trwale elastycznym materiałem, np. sznurem dylatacyjnym posiadającym małą średnicę lub pianką poliuretanową. Stwardniały nadmiar pianki usuwa się za pomocą noża.

Miejsca, w których tynk odstaje, a jego powierzchnia jest miejscowo nierówna, są określane mianem odspojeń. Należy skuć nie tylko miejsce odspojeń, ale także obszar w odległości około 1-2 cm od ubytku. Powstała dziura powinna zostać wypełniona w sposób opisany wyżej.