Montaż okien dachowych na poddaszu. Zasady, porady.

Montaż okien dachowych na poddaszu. Zasady, porady.

Poddasze można zaadaptować jako pomieszczenie użytkowe, w którym z powodzeniem można urządzić sypialnię, biuro lub pokój o dowolnym przeznaczeniu. Dużą rolę pełnią wówczas okna, które muszą nie tylko wpuszczać odpowiednią ilość światła i pasować od aranżacji wnętrza, ale muszą być przede wszystkim solidnie zamontowane. Montażem okien oczywiście powinien zająć się specjalista, ale to klient wybiera okna, a następnie nadzoruje pracę wykonawcy. Dlatego każdy, kogo czeka instalowanie okien dachowych na poddaszu powinien posiąść przynajmniej minimum teoretycznej wiedzy w tym zakresie.

Okna obrotowe dają spore możliwości aranżacyjne i można je montować w dachach o nachyleniu od 15 do 90°. W przypadku okien uchylnych dopuszczalne nachylenie dachu mieści się w granicach 15 do 65°. Jeżeli kąt nachylenia dachu jest mniejszy niż 15° lub dach jest zupełnie płaski, wtedy konieczna jest instalacja specjalnej podstawy, której kąt nachylenia wynosi 19° w stosunku do powierzchni dachu.

Okna dachowe z reguły przytwierdza się na łatach przy pomocy kątowników, które są rozmieszczone zarówno na dole, jak i na górze ościeżnicy. Niektóre okna dachowe są jednak mocowane do krokwi. Uniwersalne okna nie sprawiają problemów, ponieważ można wybrać dowolną z tych dwóch opcji montażu. Tradycyjne kątowniki są szczególnie wygodne, ponieważ pasują do każdego punktu ościeżnicy. Rodzaje pokryć dachowych determinują szerokość odstępów, jakie powinny być zachowane pomiędzy oknami i nimi. Pokrycia płaskie, czyli blacha płaska, gont bitumiczny lub papa wymagają odstępu od 0 do 4 cm. Odstęp pomiędzy 4 i 9 cm dotyczy dachów z blachodachówką lub dachówką. Pokrycie dachowe o profilu przekraczającym 5 cm wymaga odstępu 9 cm.



Jeżeli konstrukcja jest wystarczająco solidna i pozwala na przeszklenie całej połaci dachu, wówczas można skorzystać nawet z takiego pomysłu, ale w drugą stronę istnieje pewna granica. Oznacza to, że według przepisów jest określona wymagana minimalna powierzchnia okien połaciowych. Powierzchnia okien połaciowych w świetle ościeżnic musi być równa co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Przy czym ilość okien nie ma znaczenia. Można zamontować jedno duże okno lub kilka małych. Wybierając okna należy wziąć pod uwagę długość okna. Długość okna dostosowuje się do kąta nachylenia połaci dachu. Mniejszy kąt nachylenia połaci dachowych wymaga dłuższego okna dachowego.

Istotna jest ponadto wysokość montażu okna nad podłogą. Dolna krawędź szyby musi znaleźć się poniżej naszego wzroku, aby można było swobodnie wyglądać przez okno. Przyjmuje się, że dolna krawędź nie powinna znajdować się na większej wysokości niż 110 cm. Z kolei górna krawędź powinna być powyżej naszej głowy.