Montaż okien dachowych. Na co zwrócić uwagę? Zasady i zalecenia.

Montaż okien dachowych. Na co zwrócić uwagę? Zasady i zalecenia.

Wszystkie okna muszą być montowane z należytą uwagą, ale do okien dachowych trzeba przywiązywać szczególną wagę ze względu na ich umieszczenie. Nie są usytuowane pionowo, lecz pod kątem – tak jak opada dach, więc są bardziej narażone na działanie deszczu i topniejącego śniegu niż pozostałe okna.

Zły montaż okien dachowych prowadzi do ich przeciekania. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta dotyczących montażu. Najczęściej powtarzanym błędem są nieprawidłowo przymocowane kątowniki montażowe. Szczeliny pionowe oraz poziome muszą być kontrolowane, czy na pewno są perfekcyjnie równe. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór okien połaciowych z przymocowanymi kątownikami. Część producentów dba o wykluczenie pomyłek przy montażu i profiluje wręby pod kątowniki tak, aby sposób ich umieszczenia mógł być tylko jeden. Może zdarzyć się, że będzie się wydawało, iż okno jest zamieszczone krzywo. Jednak takie złudzenie może wywoływać źle zamontowane pokrycie dachowe. Z tego względu konieczne jest sprawdzenie montażu okna z zewnątrz i od wewnątrz.

Do przyczyn przeciekania okien zalicza się uszkodzona obróbka okna dachowego. Wystarczy, że zostaną użyte za długie wkręty albo elementy okna będą nieprawidłowo składowane. Nie mogą leżeć na ziemi.Podczas montażu niewskazane jest stawanie na obróbce. Ponadto ościeżnica powinna być połączona z folią dachową we właściwy sposób. Wiadomo, że konieczne jest wycięcie otworu montażowego w folii dachowej, ale trzeba pamiętać, żeby pozostawić tyle folii, aby możliwe było jej zawinięcie. Powinien to być odcinek przy krawędziach 10-15 cm. Folia musi zostać dobrze przyklejona do ościeżnicy. W tym celu stosuje się taśmy samoprzylepne lub specjalne kołnierze z folii. Źle dobrany kołnierz to kolejne zagrożenie dla okna. Kołnierz wybiera się w zależności od rodzaju pokrycia dachowego i głębokości montażu okna w stosunku do dachu. Kołnierz do dachów płaskich na dole wykonany jest z blachy. Do pokryć wysoko profilowanych lub falistych wybiera się kołnierz z elastycznym fartuchem, który daje swobodę profilowania. Ten element uszczelniający zawsze musi dobrze przylegać.

Konieczne jest zapamiętanie przestrogi, że nieprawidłowy montaż okna powoduje utratę gwarancji. Dlatego tak bardzo zwraca się uwagę na montaż. Wiadomo, że przeciekające okno szybko ulega zawilgoceniu, a przez to niszczeje. W takiej sytuacji producent nie bierze za to odpowiedzialności. Należy dokładnie zapoznać się ze szczegółami gwarancji, ponieważ w niektórych przypadkach posłużenie się akcesoriami dachowymi innymi niż zalecane może poskutkować utratą gwarancji.