Miedziane rynny. Parametry techniczne i zasady montażu. Wady i zalety.

Miedziane rynny. Parametry techniczne i zasady montażu. Wady i zalety.

Rynny miedziane zapewniają świetny odpływ, a do tego są bardzo trwałe. To dzięki plastyczności miedzi można ją obrabiać na różne sposoby i otrzymywać pożądane kształty. Gdyby nie dało się jej wyginać, nie byłoby rynien z tego materiału i byłaby to duża strata dla budownictwa. Skomplikowany dach wymaga ingerencji dekarza i on musi wykonać wszystkie niezbędne obliczenia dotyczące parametrów technicznych do instalacji rynien. Za to prosta budowa dachu pozwala na samodzielne wyliczenie tzw. efektywnej powierzchni dachu, czyli EPD. Wzór przedstawia się następująco:

EPD = (W + H/2) x L

W – odległość mierzona w poziomie pomiędzy narożnikiem dachu a kalenicą

H – wysokość dachu

L – długość dachu

Obliczenia stanowią podstawę do dobrania właściwych przekrojów rynien. Problem skompletowania elementów o właściwej wielkości rozwiązują producenci, którzy są wyposażeni w specjalne tabele określające rozmiary adekwatnie do potrzeb. Ważny jest nie tylko wymiar, ale również kształt przekroju rynien. Półokrągłe i eliptyczne są najlepszym rozwiązaniem.

Rynny i rury spustowe muszą być dokładnie docięte, aby montaż mógł przebiegać bezproblemowo. Idealnie dopasowanie wszystkich elementów wpływa też na późniejsze funkcjonowanie rynien, a więc na to czy nie będą przeciekać.Elementy łączy się ze sobą przy pomocy nitów. Następnie poddaje się je lutowaniu. Spoiwem wykorzystywanym do lutowania jest cyna połączona z miedzią, ołowiem lub srebrem. Taśma miedziana pokryta butylem jest stosowana do zasłonięcia połączeń, które do zbyt estetycznych nie należą. Rynny są umieszczane na hakach, które uprzednio zostały zamocowane. Łączenia są wykonywane na zakład. Nie zaleca się montażu rynien miedzianych w szczególnych przypadkach. Dach z pokryciem z blachy stalowej lub tytanowo-cynkowej będzie szybko korodował. Miedź w zetknięciu z tymi materiałami wywołuje właśnie proces korozji.

Wady i zalety

Trwałość miedzi i odporność na uszkodzenia mechaniczne powoduje, że jest to materiał bardzo pożądany w budownictwie. Czynniki atmosferyczne powodują, że na powierzchni miedzi tworzy się patyna będąca naturalną powłoką chroniącą przed korozją. Właściwości miedzi są niezmienne bez względu na upływ czasu. Na dodatek wspaniale harmonizuje z naturalnymi materiałami takimi jak kamień, cegła, drewno, a nawet szkło. Do tego materiały z miedzi są łatwe w montażu. Nie ma obawy, że przy niskich temperaturach rynny zaczną kruszeć. Nie trzeba ich konserwować, a do tego są niepalne. Jedyną wadą wyrobów z miedzi jest ich wysoka cena.