Materiały izolacyjne o niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda. Co wybrać?

Materiały izolacyjne o niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda. Co wybrać?

Współczynnik przewodzenia ciepłą to parametr, który informuje kupującego o ochronie cieplnej, jaką zapewni dany materiał budowlany. Im niższa wartość lambdy, tym gorsze przewodnictwo ciepło, a co za tym idzie – lepsza izolacja przed jego utratą. Dobry współczynnik przewodzenia ciepła zapewnia niższe koszty ogrzewania. Pozwala także zastosować cieńszą warstwę izolacji. Do materiałów izolacyjnych, które są najlepsze pod tym względem, należą: wełna mineralna, polietylen, pianka poliuretanowa i fenolowa, płyty PIR, aerożel i poliestyren ekstrudowany.

Jeżeli szukasz materiału do ocieplenia podłóg, to wybierz ten materiał, który ma największa wytrzymałość na ściskanie i nie pęknie pod wpływem obciążenia. Materiał stosowany do tarasów, stropodachów, balkonów i płyt fundamentowych oraz do ocieplenia podłogi na gruncie powinien być wodoodporny. Wełna mineralna nie jest w tym przypadku dobrym wyborem.



Jeżeli materiał uległby zawilgoceniu, straty ciepła zwiększyłyby się. Wełna nie nadaje się też do izolowania ścian piwnicznych i fundamentowych, a także do cokołów. Wybierz takie materiały, które charakteryzują się jak najmniejszą nasiąkliwością.

Nieco inne parametry są istotne przy wyborze ocieplenia poddasza. Odporność na wilgoć jest drugorzędna. Najważniejsze są elastyczność i odpowiednia struktura, która doskonale ochroni przed utratą ciepła. Pod tym względem najlepszym wyborem byłaby natryskowa pianka poliuretanowa. Niektóre materiały termoizolacyjne źle znoszą towarzystwo oparów rozpuszczalników organicznych i ich pochodnych. W warsztatach, pracowniach malarskich i innych tego typu miejscach należy zatem zastosować materiał, który jest odporny na te substancje.