Lukarna czy okno dachowe. Które lepsze na poddaszu użytkowym? Porównanie

Lukarna czy okno dachowe. Które lepsze na poddaszu użytkowym? Porównanie

Poddasze użytkowe powinno być dobrze oświetlone. Istnieje kilka rozwiązań, aby uzyskać właściwe oświetlenie. Najbardziej popularne to okna dachowe i lukarny.

Lukarna

Lukarna jest pionowym oknem dachowym, które przykrywa daszek. Daszki mogą mieć różne kształty i stanowią element ozdobny domu. Kształt okna lukarny i stylistykę daszku należy wybierać stosownie do całej architektury domu. Można zamontować nawet okno okrągłe, a nad nim umieścić daszek o kształcie półokrągłym. Wykonanie lukarny daje mnóstwo estetycznych możliwości, dlatego wiele osób chętnie decyduje się na to rozwiązanie. Niewątpliwie jest to wyrazisty akcent architektury budynku. Wadą lukarny jest podniesienie kosztu budowy domu. Niezbędna jest dodatkowa konstrukcja więźby. Niestety nie zawsze dekarze potrafią wykonać to prawidłowo, a w efekcie będziemy narażeni na odpływ ciepła z domu. Lukarna jest interesującym rozwiązaniem architektonicznym, ale nie sprawdzi się w każdej adaptacji poddasza.Lukarna nie zapewnia tak dobrego dostępu światła jak okno dachowe. Jest za to dobrym wyborem, gdy nie zależy nam na pełnym doświetleniu wnętrza, lecz na stworzeniu przytulnego klimatu. Najbardziej pasują do stromych dachów, które mają kąt nachylenia powyżej 45 stopni, a do tego ścianki kolankowe przekraczające 1 m. W dachach skośnych lukarna po prostu nie ogranicza za bardzo dopływu światła. Wnętrze może być tak samo dobrze oświetlone jak w przypadku okna dachowego. Należy pamiętać, że w każdym przypadku im większa jest lukarna, tym więcej światła otrzymamy. Przede wszystkim powinna być szeroka. Wyliczono, że lukarna, której powierzchnia jest równa 1/6 lub 1/8 powierzchni podłogi, dobrze spełni swoją rolę.

Okno dachowe

Okna dachowe wpuszczają do wnętrza więcej światła niż lukarny. Z tego powodu nie muszą być tak duże jak lukarna. W zależności od wielkości pomieszczenia i jego ukształtowania czasem może wystarczyć naprawdę niewielkie okno. Niemniej jednak zaleca się, aby okno w pomieszczeniach usytuowanych od strony północnej miało wielkość, co najmniej 10% powierzchni podłogi. W pomieszczeniach wschodnich i zachodnich wartość ta powinna być nie mniejsza niż 10-20%, a południowych 20%. Okna powinny być instalowane na takiej wysokości, aby można było przez nie swobodnie wyglądać na zewnątrz. Okna dachowe są bardziej uniwersalne. Zapewniają naprawdę duży dostęp światła.